×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  NATO-ja kërkon hollësi rreth pakësimit të trupave të SHBA-së në Gjermani

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleanca po kërkon hollësi rreth vendimit të Presidentit amerikan Donald Trump për të ulur numrin e trupave të SHBA në Gjermani.

  Ai i bëri komentet të martën, ndërkohë që propozimi për shkurtimin e trupave i ka kapur aleatët në befasi.

  Presidenti Trump, i cili e ka kritikuar Gjermaninë se nuk po shpenzon sa duhet për mbrojtjen, konfirmoi të hënën njoftimet e javës së shkuar për një shkurtim të 9,500 trupave amerikane në Gjermani.

  Nëse ndodh, kjo do të ishte hera e parë që presidenti i SHBA vë në jetë kërcënimin për të pakësuar mbështetjen në Evropë.

  “Ende nuk është vendosur se si dhe kur do të vihet në jetë ky vendim”, tha zoti Stoltenberg në një videokonferencë shtypi.

  Ai tha se kishte biseduar me Presidentin Trump e me zyrtarë të tjerë të SHBA dhe se ishte duke u këshilluar me ministren gjermane të mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, e cila tha javën e kaluar se nuk ishte informuar për vendimin.

  “Është një marrëveshje dypalëshe midis SHBA dhe Gjermanisë, por natyrisht ka rëndësi për tërë aleancën”, tha zoti Stoltenberg.

  Ai pohoi se i kishte thënë Presidentit Trump se trupat amerikane në Evropë nuk janë thjesht për mbrojtje territori, por lejojnë Shtetet e Bashkuara të projektojnë fuqinë përtej kontinentit.

  Javën e kaluar, një zyrtar amerikan tha se vendimi ishte rrjedhojë e shumë muajve punë dhe nuk kishte asnjë lidhje me tensionet mes Presidentit Trump dhe kancelares gjermane Angela Merkel, e cila nuk e pranoi planin e tij për një samit të Shtatëshes, nën mikpritjen e tij, me pjesëmarrje fizike të udhëheqësve.

  Shtetet e Bashkuara ende nuk i kanë informuar aleatët për vendimin, por mund të përdorin për këtë qëllim një takim të ministrave të mbrojtjes të NATO-s që mbahet të mërkurën dhe të enjten me videokonferencë, thanë dy diplomatë të aleancës.

  Megjithatë Shtetet e Bashkuara do të mbajnë në Evropë një personel ushtarak prej rreth 50,000 vetash.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Të tjera
  Front TV28 Nëntor 2023
  28 Nëntori, datë historike për shqiptarët. Kjo ditë kremtohet në çdo vend ku ka popull që fletë gjuhën shqipe. Dita e Pavarësisë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Djali i ish-presidentit Hashim Thaçi, Endriti ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarët për 28 nëntor, Ditën e Flamurit....
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj ka thënë se është çështje kohe kur Shqipëria dhe Kosova të bëhen një. Ai për emisionin “Radar”...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot po festohet 28 nëntori- Dita e Flamurit dhe 111 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. E një nga emrat më të shpeshtë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare “Aleanca globale për luftimin e kontrabandimit me migrantë” që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.