Front TV

Nagavci: Grenellit i pëlqejnë negociatorë që ia bëjnë “amin” për çkado, ashtu si Hoti

Nagavci: Grenellit i pëlqejnë negociatorë që ia bëjnë “amin” për çkado, ashtu si Hoti
11:31 | 09 Shtator 2020

Vetëvendosje ka mbajtur konferencë për media ku është folur për marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington.

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci, para mediave tha se Hoti ka bërë kompromisë krejt kundër parimeve të cilat i ka përmendur, andaj sipas tij, për të njëjtat ai nuk e ka përkrahjen as të partnerëve të tij.

“Deputetët e GP kanë paraqitur kërkesat për raportim në lidhje me këtë marrëveshje dhe pikat e saj. Përkundër deklaratave të vazhdueshme të vet zotit Hoti se platform e dialogut është vetëm Kushtetuta, ndërsa minishengenin e konsideronte të dëmshëm dhe në favor të Serbisë, ajo çka pamë në SHBA ishin deklarime dhe koncensione komplet të kundërta. Kjo qeveri e paligjshme nuk mund të negociojë në emër të Republikës së Kosovës. Aktualisht për këto dakordime të arritura, zoti Hoti ka prapa vetëm gjysmën e LDK-së dhe gjysmën e Nismës”, ka thënë ajo.

Sipas saj, Hoti tregoi hipokrizi në çështjen e njohjes reciproke, si dhe në kërkesën për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

“Nga marrëveshja për normalizim, ai kthehet prapa. Kjo është hipokrizi sepse e pamë se si përfundoi çështja e njohjes në Uashington. U largua edhe fjala Republika e Kosovës me kërkesë të Serbisë. Në të njëjtën marrëveshje, delegacioni bëri edhe shkeljet kushtetuese duke hequr dorë nga aplikimet për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Kjo gjë nuk i lejohet një kryeministri pa legjitimitet siç është zoti Hoti”, ka shtuar ajo.

Nagavci ka folur edhe për akuzat e Richard Grenell ndaj kreut të partisë së saj, Albin Kurti, i cili u quajt person që gjithëherë del kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Akuzat nuk tregojnë asgjë për VV-në dhe zotin Kurti, por vetëm për mënyrën se si negocion dhe çfarë partnerësh do ai. Duket që zotit Grenell, i pëlqen të ketë negociatorë si zoti Hoti që ia bëjnë amin për çkado”, tha ajo.

Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për medie

Δημοσιεύτηκε από Front Online στις Τετάρτη, 9 Σεπτεμβρίου 2020

 

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera