×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Naftëtarët kërkojnë uljen e çmimit të kalibrimit nga 26 euro në 10 euro

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës ka kërkuar nga kryeministri Avdullah Hoti dhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi që të anulohen udhëzimet administrative për naftëtarët, pasi ato sipas tyre janë diskriminuese.

  Kryetari i shoqatës Fadil Berjani thotë se Udhëzimi Administrativ për Shërbimet në Meteorologji, është diskriminues, sepse çmimi i kalibrimit për një pikë rrjedhëse/pishtole ka qenë 10 euro, ndërsa me udhëzimin e ri është bërë 26 euro.

  Berjani thekson se këtë çmim nuk do ta pranojnë naftëtarët, pasi si i tillë është enorm i shtrenjtë ku një pikë karburanti mund të kushton kalibrim deri 900 euro.

  “Udhëzimi Administrativ nr.06/2019 për pastrimin e rezervuarëve është diskriminues dhe është bërë për interesa personale klanore, ku parashihet pastrimi i rezervuarëve çdo tri vjet, ku çmimi për të pastruar një rezervuar është mbi 600 euro, ku pikat e karburantit në Kosovë i kanë përafërsisht 4000 rezervuarë, ndërsa ky udhëzim është në kundërshtim me të gjitha standardet e BE-së. Në BE pastrimi i rezervuarëve bëhet prej 10 deri 15 vjet”, tha Berjani.

  Ai po ashtu ka bërë të ditur se shoqata do të kërkojnë takim edhe me kryeministrin Hoti për rregullimin e sektorit të naftës ku ky sektor është kontribuues më i madh i arkës së shtetit.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Ekonomi27 Nëntor 2023
  Vlera e mjeteve nga mërgata deri në muajin tetor është një miliardë e 200 milionë euro. Kështu thuhet në statistikat e remitancave...
  Ekonomi26 Nëntor 2023
  Rritja e vlerës për subvencione e ulja për investime kapitale, po konsiderohet si e gabuar, përderisa shqetësuese mbetet edhe përqindja e ulët...
  Ekonomi25 Nëntor 2023
  Kryetari i Kaçanikut, Besim Ilazi ka folur për Front Online lidhur me vendimin e Kushtetutës për tatimin në pronë. Ilazi tha se...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Në festën e 28 Nëntorit, është inauguruar në qendër të Gjilanit, shtatorja e tribunit të kombit, Ramiz Cërnica. Nën përkujdesjen e kryetarit...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të bëjë homazhë në Kompleksin Memorial ‘’Adem Jashari’’ në Prekaz në orën 18:30. “Kryeministri i...
  Sport28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.