Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Musliu akuzon Qeverinë: Po tentoni ta heshtni zërin tonë për të pagjeturit, ashtu siç shkoni të heshtur në dialog me Serbinë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu  në seancën e Kuvendit ku po mbahet interpelanca e kryeministrit Avdullah Hoti për çështjen e personave të pagjetur tha se qeveria po abuzon me pozitën e saj duke heshtur përballë Serbisë në dialog. Musliu kritikoi qeverinë  që po e lejon Serbinë të dalë në avatazh politik diplomatik  para drejtësisë ndëkombëtare.

  “Ata po tentojnë ta heshtin zërin tonë për të pagjeturit, ashtu si ata të heshtur shkojnë në dialog me Serbinë”, tha ajo.

  Gjatë debatit parlamentar, duke iu referuar një dokumentari në RTK , ku më 21 gusht të këtij viti u paraqitën fakte për rrethanat e zhdukjes së atdhetarit Ukshin Hoti, deputetja Musliu kërkoi që ministri i drejtësisë Selim Selimi ta iniciojë hetimin e këtij rasti. Sipas Musliut kryeministri Hoti nuk duhet të dialogojë me Serbinë nëse nuk ka guxim ta diskutojë çështjen e personave të pagjetur.

  “Me 21 gusht të këtij viti janë dhënë fakte të tmerrshme për Ukshin Hotin. A është marrë kjo qeveri me rastin e Ukshin Hotit? Mos u ulni në tavolinat e bisedimeve pa e hapur çështjen e të pagjeturve. Mos u frikësoni.”, tha ajo.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme25 Mars 2023
  Kryetari i Shoqatës së pensionistëve, Nijazi Gashi për Front Online ka thënë se ndihen të përbuzur e të fyer nga mënyra e...
  Lajme25 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti të dielën do të jetë për vizitë zyrtare në Shqipëri. Ai atje do të zhvillojë...
  Lajme25 Mars 2023
  Kategoria e pensionistëve në vendin tonë po vazhdon të mbetet sfidë në vete. Pensionet e tyre janë më të ultat në rajon....
  Të tjera
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...
  Vip25 Mars 2023
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë bërë dy nga personazhet më të dashur të Big Brother VIP Albania. Ata pas festës së...
  Vip25 Mars 2023
  Olta e ka quajtur Kristin naiv. Ajo ka thënë se e tepron me faktin që do të tregojë shpesh herë se sa...
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media. Në njoftimin e kësaj partie, bëhet e ditur se konferenca do...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.