Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Murtezaj: Deklarimet e Vuçiq duhej të ishin sinjal i qartë për BE-në

  FrontOnline
  2 vite më parë
  Profesori i negocimit ndërkombëtar dhe diplomacisë, Valon Murtezaj, ka thënë se deklarimet e presidentit serb Aleksandër Vuçiq do të duhej të ishin një sinjal i qartë për Bashkimin Evropian.

  Në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ai ka theksuar se është për të ardhur keq se si një lidership i shtetit serb nuk po mundet të shkëputet nga mësimet e marra nga të jetuarit në luftë.

  “Nuk janë deklarime të reja – përkundrazi janë deklarime që i dëgjojmë në Kosovë dhe në rajon që tri dekada dhe ndoshta për të gjithë ne që kemi jetuar në kohërat e luftës kjo është diçka aspak e re sepse janë protagonistë [Serbia] të situatës që kanë shkaktuar shumë tragjedi në gjithë Jugosllavinë dhe në Kosovë”.

  “Është për të ardhur keq se si një lidership i shtetit serb që pretendon se është për paqe në rajon dhe merr pjesë në mënyrë simbolike në procesin e dialogut, nuk po mundet të shkëputet nga mësimet e marra nga të jetuarit në luftë”.

  “Ndoshta kjo për ne shqiptarët nuk është aspak befasi; mirëpo kjo do të duhej të ishte një sinjal akoma më i qartë për Bashkimin Evropian”.

  “Destruktiviteti i Serbisë i viteve të 90-ta edhe sot e rrit potencialin për destabilitet dhe për të dëmtuar përpjekjet për paqe në Ballkanin Perëndimor”.

  Murtezaj ka shtuar se këto deklarime të Vuçiq janë në nivelin e retorikës boshe. Sipas tij, është një lloj i shpërfaqjes së fjalorit populist që është i dëmshëm”

  “Nga ana e Serbisë, do të duhej pranimi i fajësisë dhe kërkim falja, ky është gjesti i parë. Kur flasim për dialogun, nuk mund të pritet progres pa këto dy gjëra. Ky është hapi i parë e pastaj është negocimi dhe bisedat – këtë ne nuk po e shohim”.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Më 21 nëntor të vitit 2022 ka vdekur tragjikisht në një aksident trafiku në fshatin Jashanicë të Klinës 30-vjeçari Flordian Shabaj, kadet...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është duke zhvilluar takim me ambasadorët në Kosovë në ndërtesën e Qeverisë. Takimi vjen pas zhvillimeve në...
  Lajme20 Mars 2023
  Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, do të raportojë para ministrave të Jashtëm të shteteve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Mars 2023
  Një stërgjyshe, e cila e ndan kohën e saj midis shtëpisë së saj në Los Angeles dhe një shtëpie në Meksikë, është...
  Ekonomi20 Mars 2023
  Në KEK kanë theksuar se në periudhën e muajve të këtij dimri, Kosova ka marrë diku rreth 220 mijë megavatë-orë energji elektrike,...
  Lajme20 Mars 2023
  Wolfgang Ischinger, i cili ishte përfaqësues i Bashkimit Evropian në negociatat për statusin e Kosovës, ka folur rreth dakordimit mes kryeministrit të...
  Lajme20 Mars 2023
  Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj personit i cili dyshohet se ia dogji garazhin gazetarit...
  Lajme20 Mars 2023
  Në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovës, e cila pritet të mbahet më 22 mars apo të mërkurën, Qeveria pritet të...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është therur me thikë në Ferizaj. Policia njofton se rasti ndodhi pas një mosmarrëveshjeje mes dy personave. “Viktima mashkull kosovar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.