Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Murtaja Babonike infekton një 3-vjeçar në Kinë, vendi aktivizon gjendjen emergjente

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Autoritetet nga një qark jug-perëndimor kinez kanë regjistruar një rast të ri të murtajës bubonike gjatë fundjavës, teksa zyrtarët kanë aktivizuar gjendjen emergjente për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.

  Një tre vjeçar nga një fshat i largët në Menghai të provincës Yunnan të Kinës u konfirmua se ishte infektuar me murtajën bubonike të dielën, sipas mediave shtetërore kineze, transmeton lajmi.net.

  Rajoni i Mongolisë së Brendshme të Kinës, afër kufirit kinez me Mongolinë, ka raportuar dy vdekje të shkaktuara nga murtaja në gusht, duke bërë që autoritetet të vendosin masa izoluese të pjesshme dhe të karantinojnë një grup banorësh.

  Kina po përballet gjithashtu me kërcënimin e përhapjes së sëmundjes nga vendi fqinj i saj, Mongolia, e cila ka deklaruar të paktën 17 nga të gjitha 21 të rrezikuara nga murtaja babonike.

  Murtaja Bubonike, e njohur si ‘Vdekja e Zezë’ në Mesjetë, është një nga sëmundjet më shkatërruese në histori, e cila ka vrarë rreth 100 milionë njerëz në shekullin e 14-të.

  Sido që të jetë, në deklaratën e autoriteteve shëndetësore thuhej se pacienti kishte simptoma të lehta dhe ishte në gjendje stabile pas trajtimit.

  Zyrtarët nuk specifikuan mënyrën se si fëmija ishte infektuar, por thanë se murtaja e minjve u shfaq në qark më 21 shtator, pasi tre minj u gjetën të ngordhur për arsye të panjohura në njërin nga fshatet.

  Sidoqoftë, ekspertët britanikë të shëndetit kanë thënë se nuk ekziston asnjë provë nuk se murtaja bubonike mund të transmetohet nga një person tek tjetri.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka njoftuar se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.