Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Mungesa e kuorumit në Kuvend shkakton pengesa për interpelancën e Hotit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Mungesa e kuorumit ka bërë që deputetët e Kuvendit të Kosovës të shkojnë në pauzë prej 15 minuta. Për seancën e sotme janë paraparë dy interpelanca të kryeministrit Avdullah Hoti.

  Me 46 deputetë në sallë, Kuvendi nuk ka mundur të vazhdojë punimet, meqë për të votuar një propozim për rendin e ditës, janë dashur 61 deputetë në sallë.

  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci bëri të ditur se proceduralisht nuk mund të vazhdohet me 46 deputetë në sallë.

  Nagavci: Nuk ka kuorum për vazhdim të seancës

  “Nuk ka kuorum zoti kryeministër, janë 44 deputetë dhe proceduralisht nuk mund të vazhdojmë me 44 deputetë, Lëvizja janë këtu por sigurohu shumica thirrni kolegët dhe mund të vazhdojmë”, tha ajo.

  Ndërsa, shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi i konsideroi tendencioze deklarimet e Nagavcit.

  Gashi: Të vazhdojmë interpelancën e kryeministrit

  “Po më duket pak tendencioze mënyra si po deklaroni, Lëvizja i ka deputetët thua se nuk ka deputetë të tjerë, pra ka deputet në sallë por janë të pamjaftueshëm me vazhdue seancën, kryesisht janë deputetë të LDK-së dhe vetëvendosjes, ka edhe deputetë të AAK-së, të tjerët mungojnë, kjo është e vërteta. A ka interesim për me vazhdue seancën dhe interpelancën, ideja kryesore është të interpelancat dhe kryeministri është i gatshëm me ju përgjigje interpelancave sepse di duket pasdite ka agjendë tjetër, sepse Kuvendi pa konsultim me kryeministrin ja ka vendosë datën dhe orën e interpelancave”, tha Gashi.

  Arbëria Nagavci nga Lëvizja Vetëvendosje propozoi që të shkohet në pauzë, në mënyrë që të arrihet kuorumi i nevojshëm për të proceduar me kërkesën me shkrim që lidhet me rendi ne ditës.

  Nagavci: Duhen 61 deputetë të pranishëm në sallë për të votuar pikën që lidhen me rendin e ditës

  “46 u bënë tani, janë 46 deputetë, kemi një propozim me shkrim në lidhje me rendin e ditës i cili duhet të votohet përpara se të procedojë me pika të tjera të rendit të ditës, për të votuar atë propozim që ka të bëjë me rendin e ditës, duhet të jemi 61 deputetë të pranishëm në sallë”, tha ajo.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit. Qindra...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në përvjetorin e bombardimeve, Dodik bëri thirrje për bashkimin e RS-së dhe Serbisë Të ardhmen e shoh në bashkimin e Serbisë dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se në shkollën e parë shqipe në Ferizaj, gjimnazi i...
  Lajme24 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media kanë treguar nesër do të mbajnë konferencë për media. Në njoftim thuhet se...
  Vip24 Mars 2023
  Platforma “Liria ka Emër” ka thirrur marsh për drejtësi në mbështetje të krerëve të UÇK-së në Hagë më 2 prill në ora...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.