×
 • Lajme
 • Lajme

  MSH dhe QKUK: IKSHPK-ja përgjegjëse për publikimin e rasteve të vdekjeve nga Coronavirusi

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Me rritjen e rasteve me Coronavirus në Kosovë, është shtuar edhe numri i vdekjeve. Aktualisht në Kosovë janë shënuar 82 raste të vdekjes të personave që përveç Coronavirusit thuhet se kishin edhe sëmundje të tjera shoqëruese, raporton Front Online.

  Të paktën kështu është bërë e ditur nga përditësimi i të dhënave nga IKSHPK-ja, dhe nga konstatimet e mjekëve të Klinikave në të cilat janë duke u trajtuar të prekurit me virusin Covid-19.

  Edhe pse në fillim të raportimit të rasteve të vdekjes nga institucionet shëndetësore në vend, janë dhënë detaje mbi identitetin e viktimave, tashmë një gjë e tillë nuk po bëhet.

  Nga e shtuna kur për një ditë vdiqën 9 persona, e ku 5 prej tyre dyshohet se vdekjen e gjetën pas problemit me oksigjen, nga institucionet shëndetësore, nuk është duke u dhënë asnjë detaj mbi identitetin e viktimave.

  Front Online ka pyetur në Ministrinë e Shëndetësisë dhe në QKUK, se pse nuk janë duke u dhënë detaje mbi identitetin e viktimave nga Coronavirusi. Të dy palët kanë thënë që për këtë gjë përgjegjës është Instituti Kombëtarë i Shëndetësisë Publike.

  “Të gjitha rastet i raportohen IKSHPK-së dhe ato përfshihen në raportin 24 orësh. Familjaret informohen, komunat prej nga vijnë ata gjithashtu dhe kujtdo qe i intereson: inicialet, mosha, vendbanimi dhe a ka pasur sëmundje te tjera shoqëruese përveç Covid-19, mund të informohet”, është bërë e ditur në përgjigjen e Zyrës për Informim në Ministrinë e Shëndetësisë, për Front Online.

  Në ndërkohë nga QKUK-ja, kanë thënë që publikimin e rasteve e bën vetëm IKSHPK-ja, pa dhënë detaje më shumë.
  Front Online gjatë ditës ka tentuar të marrë një deklaratë edhe nga IKSHPK-ja, por të njëjtit nuk kanë qenë të interesuar që të deklarohen për mediumin tonë. /Front Online/

  Vdekjet nga Coronavirusi mbahen sekrete, VV-ja i lyp përgjegjësi ministrit Zemaj

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Jim Townsend,ka folur për sigurinë në Rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për atë se a mund të...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Jehona Lushaku-Sadriu nga Lidhja Demokratike e Kosovës në një konferencë për media tha se rezultatet e testit të PISA-s janë shqetësuese. Ajo...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Pas publikimit të rezultateve të Testit PISA, ku Kosova u rangua pothuajse në fund, Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se u konfirmua...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.