Lajme

MPJD tregon pse nuk i dha leje Petkoviqit për të hyrë në Kosovë

MPJD tregon pse nuk i dha leje Petkoviqit për të hyrë në Kosovë
19:35 | 27 Shtator 2022

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka konfirmuar se nuk ia ka dhënë lejen drejtorit të të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, që të hyjë në Kosovë.

Këtë, MPJD e ka bërë të ditur me anë të një komunikate për media.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, nuk e ka miratuar kërkesën e drejtorit të së ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, z. Petar Petkoviq, për të hyrë në Republikën e Kosovës me datën 27 shtator 2022. Mosdhënia e lejes për vizitë, bazohet në mosrespektimin e përsëritur nga ana e z. Petar Petroviq të marrëveshjes lidhur me vizitat e ndërsjella të përfaqësuesve politikë, lidhur në Bruksel mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në komunikatë.

“Z. Petkoviq në vazhdimësi është paralajmëruar që gjuha e përdorur nga ai bie ndesh me marrëveshjen dhe që përdorimi i përsëritur i kësaj gjuhe rrjedhimisht çon në refuzimin e kërkesave për të hyrë në territorin e Republikës së Kosovës. Qëndrimet e përsëritura të z. Petkoviq ndaj Republikës së Kosovës kanë karakter tejet dezinformues, propagandues dhe synojnë nxitje të urrejtjes. Shpresojmë që në të ardhmen z. Petkoviq të heqë dorë nga deklarata të tilla, të cilat synojnë rrënimin e rendit kushtetues të Republikës së Kosovës”, thuhet tutje në njoftim./Front Online

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera