Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mozaikët e xhamisë Aja Sofia në Stamboll, do të mbulohen gjatë lutjeve të besimtarëve myslimanë

  FrontOnline
  19 Korrik 2020

  Mozaikët që pasqyrojnë figurat e krishtera në Aja Sofia të Stambollit do të mbulohen me perde gjatë lutjeve për besimtarët e islamit, tha të dielën zëdhënësi i presidentit turk Ibrahim Kalin.

  Sipas mediave të huaja,  autoritetet deklaruan javën e kaluar se mozaikët do mbuloheshin me perde ose me laser gjatë lutjeve të para të Xhumasë.

  Hagia Sophia converted into mosque as Erdoğan signs decree ...

  Shndërrimi i Aja Sofias në xhami ngjalli kritika dhe shqetësime ndërkombëtare pas vendimit të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili tha në fillim të këtij muaji se objekti do të mirëpresë besimtarët e fesë islame.

  Will Hagia Sophia become a mosque again? | Daily Sabah

  Objekti i Aja Sofias daton që nga shekulli i gjashtë dhe ndër vite u cilësua si kishë ashtu edhe xhami para se të shndërrohej në një muze. /Telegrafi/

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.