×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Moti i keq në Kanada, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Provinca perëndimore e Kanadasë, British Columbia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pasi u godit nga një stuhi e fuqishme që shkatërroi infrastrukturën rrugore.

  Forcat e Armatosura kanadeze janë mobilizuar për të ndihmuar mijëra banorë që kanë mbetur të bllokuar prej ditës së diel.

  Kryeministri Justin Trudeau kërkoi ndihmë gjatë një vizite në Uashington dhe tha se trupat do të ndihmojnë për rindërtimin.

  Një grua vdiq nga rrëshqitja e tokës dhe dy persona kanë humbur.

  Autoritetet rajonale ia kanë atribuuar katastrofën natyrore efekteve të ndryshimeve klimatike. Impakti i këtyre të fundit në frekuencën e stuhive është ende i paqartë, por temperatura e deteve e oqeaneve është rritur.

  Kjo grumbullon më shumë energji që shkakton uragane, tufane e ciklon dhe si rezultat stuhitë janë më të fuqishme.

   

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.