×
 • Lajme
 • Lajme

  Moduli i parë i Shkollës së Etikës të Gazetarisë/ Profesionistët ndajnë përvojat dhe sfidat me gazetarët e rinj

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Me pjesëmarrjen e më se 30 studentëve dhe gazetarëve të rinj, gjatë tri ditëve në Prishtinë është mbajtur moduli i parë i Shkollës së Etikës të Gazetarisë, organizuar nga Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës (KMShK).

  Në ditën e parë, Naile Dema-Selmani, anëtare e bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka folur për gazetarët dhe raportimin etik, Imer Mushkolaj, drejtor ekzekutiv i KMShK është fokusuar në modelin e vetërregullimit të mediave në Kosovë, ndërkaq juristja e të drejtës së mediave, Flutura Kusari, ka folur për fjalën e lirë, shpifjen dhe fyerjen.

  Në ditën e dytë rreth mbrojtjes së privatësisë dhe të të dhënave me pjesëmarrësit ka diskutuar Krenare Sogojeva-Dërmaku, Komisionere për Informim dhe Privatësi, Lavdim Hamidi nga Front Online ka folur për raportimin etik dhe privatësinë, kurse Bashkim Reqica nga Komisioni i Pavarur për Media (KPM) ka prezantuar punën e këtij institucioni në monitorimin e mediave audiovizuele.

  Në ditën e tretë të Shkollës… është diskutuar për inteligjencën artificale dhe ndikimin në punën e gazetarëve. Liridon Drenica nga Quantix ka prezantuar platformën Shqip.ai. Remzie Shahini-Hoxhaj nga Universiteti i Prishtinës ka ligjëruar për etikën në raportim, privatësinë dhe programet reality show, kurse Festim Rizanaj nga Hibrid.info ka diskutuar me pjesëmarrësit për rëndësinë e verifikimit të fakteve.

  Ky modul i Shkollës së Etikës të Gazetarisë është mbështetur nga Misioni i OSBE-së në Kosovë. Moduli i dytë do të mbahet në fund të vitit.

   

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka mirëpritur debatin e anëtarëve të Parlamentit Evropian për tensionet në marrëdhëniet në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.