×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mobilizohet Koreja e Jugut, pas kërcënimit që mori sot nga motra e Kim Jong-un

  FrontOnline
  14 Qershor 2020

  Koreja e Jugut ka mbajtur një takim të sigurisë emergjente, pasi Koreja e Veriut e kërcënoi me ndërmarrjen e veprimeve ushtarake kundër shtetit fqinj.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët në Seul i kërkuan Koresë së Veriut të mbështesë marrëveshjet e pajtimit, në mesin e tensioneve ndërkufitare.

  Ndërkohë Drejtori i Sigurisë Kombëtare në Korenë e Jugut, Chung Eui-yong, mbajti të dielën një video-konferencë urgjente, me ministrat përgjegjës për sa i përket sigurisë, si dhe me gjeneralët ushtarakë. Ata diskutuan për situatën e fundit në “Gadishullin Korean” dhe hapat e mundshëm të qeverisë.

  Lidhur me këtë rast Ministria e Unifikimit, e cila merret me marrëdhëniet me Korenë e Veriut, lëshoi më vonë një deklaratë duke thënë se të dy palët duhet të respektojnë të gjitha marrëveshjet e ofruara. Ndër tjerash institucioni tha që Korea e Jugut e sheh të rëndë situatën aktuale.

  Ndryshe, të shtunën motra e liderit suprem të Koresë së Veriut Kim Jong Un, Kim Yo-Jong, ka kërcënuar me veprim ushtarak kundër Koresë së Jugut teksa kritikonte Seulin për përkeqësimin e marrëdhënieve bilaterale dhe paaftësinë për të ndaluar aktivistët që shfaqin parulla kundër Penianit në kufirin mes vendeve.

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky,...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Të tjera
  Vip23 Shtator 2023
  Këto ditë në Milano të Italisë po zhvillohet Java e Modës në Milano. Teksa yje të shumtë nga mbarë bota po marrin...
  Vip23 Shtator 2023
  Lirimi dhe Lulja u bën një nga çiftet më të komentuara ditët e fundit. Një ndarje që ngjalli shumë pikëpyetje për ndjekësit...
  Sport23 Shtator 2023
  Manchester United raportohet se ka kontaktuar Zinedine Zidane, të cilin e shohin si pasardhës të Erik ten Hag. Ten Hag nuk e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.