×
 • Lajme
 • Lajme

  Mjeku kosovar në Gjermani: Kosova të përgatitet për valën e re të Covidit në dhjetor ose janar

  FrontOnline
  21 Nëntor 2021

  Numri i rasteve me Covid/19 dhe rasteve me variantin e ri të këtij virusi ka filluar të rritet.

  Në disa shtete të botës, ka filluar vala e re e infektimeve më variantin Delta Plus.

  E në mesin e shteteve, të cilat po përballën me këtë valë është edhe Gjermania.

   Mjeku kosovar në Gjermani: 80% e pacientëve me COVID nuk janë të vaksinuar

  Lidhur me situatën aktuale në këtë shtet ka folur për Front Online, mjeku kosovar i cili punon në Gjermani, Kujtim Pllana.

  Pllana tregoi se shumica e pacientëve që trajtohen Coronavirus në Gjermani janë të pa vaksinuar.

  “Momentalisht në Gjermani situata nuk është shumë e mirë për shkak se po përballemi me një valë të re të infeksionit. Shumica e pacientëve që janë të hospitalizuar më shumë se 80 % janë të pa vaksinuar, numri i të infektuarve në Gjermani është rritur shumë, ky shtet ka mbërri gati maksimumin e të infektuarve për një ditë”, tha Pllana.

   Paralajmërimi për Kosovën: Në dhjetor ose janar, vala e re e infektimeve me Covid

  Mjeku kosovar i cili punon në Gjermani ka folur edhe për situatën me COVID-19  në Kosovë.

  Ai tha se Kosova duhet të përgatitet për valën e re që do të jetë në dhjetor apo në janar.

  “Kosova duhet të përgatitet për një valë të re e cila besoj që do të vie në fund të vitit me ardhjen e festave edhe me lëvizjen e njerëzve nga shtetet perëndimore në drejtim të Kosovës, ndërsa vala e re mund të ndodh në dhjetor ose në janar”, njoftoi Pllana për Front Online.

  Sipas tij, shtimi i rasteve në Kosovë do të jetë edhe për shkak të fushatës zgjedhore.

  “Shtimi i rasteve pas fushatës zgjedhore dhe zgjedhjeve besoj që do të ndodhë pasi që ka pasur tubime të pa matura dhe të pa planifikuara mirë të cilat kanë pas qëllime tjera e jo mbrojtjen dhe shëndetin e qytetarëve”, shtoi ai për Front Online.

  Mjeku kosovar: Vaksinimi me dozën e tretë kundër Covidit është i nevojshëm

  Disa shtete tani veç se kanë filluar edhe me marrjen e dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19.

  Pllana tha se marrja e dozës së  tretë është e nevojshme në veçanti për disa kategori të personave.

  “Vaksinimi me dozën e tretë është i nevojshëm për personat që kanë imunitet të komprometuar dhe personat mbi 65 vjeç dhe kanë një ose më shumë sëmundje kronike për të bërë freskimin e sistemit imunitar me vaksinim”, tha ai për Front Online.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.