Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mjekja shqiptare bën thirrje: Po rritet fluksi i pacientëve me Covid-19 në spital, mos u grumbulloni me njerëz

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ministrja e Shëndetësisë e Shqipërisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një video të mjekes Najda Çomo, e cila bën një apel që të gjithë të respektojnë masat e marra, të ruajnë distancën sociale, higjenën personale dhe të mbajnë maskat.

  Çomo shprehet se ditët e fundit është rritur numri i pacientëve me koronavirus dhe në spital është një fluks i madh me pacientë.

  Ajo thekson se nuk duhet të frekuentoni ambiente ku grumbullohen njerëz sepse është një nga vendet që mund të përhapet masivisht dhe lehtësisht Covid-19.

  “Jemi në sezonin e verës. Kanë kaluar 5 muaj dhe fluksi i pacientëve të paraqitur në shërbimin infektiv ka ardhur duke u shtuar me të sëmurë rëndë, natyrisht edhe me humbje jete. Unë kam një apel për qytetarët që na ndjekin, që gjithë këto muaj pune intensive në shërbimin infektiv, që nga dimri deri në verë janë lodhje dhe punë e jashtëzakonshme”.

  “Ju lutem respektoni masat e thëna, që janë elementë shumë të pakët, që është mbajtja e maskës, ruajtja e distancimit fizik, me njëri-tjetrin, dhe frekuentoni sa më pak ambientet publike apo situata ku grumbullohen njerëz sepse janë vendi më i rrezikshëm për t’u infektuar nga Covid-19. Virusi është midis jush, natyrisht që është edhe midis nesh si personel shëndetësor që u shërbejmë juve. Ne jemi për t’ju shërbyer juve. Ju jeni për të mbrojtur shëndetin tuaj, dhe për t’u pakësuar numri i personave që vijnë në spital”.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Oda e Avokatëve të Kosovës njofton për vdekjen e avokatit Orhan Rekathati. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të...
  Lajme20 Mars 2023
  Oda e Avokatëve të Kosovës njofton për vdekjen e avokatit Orhan Rekathati. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Tridhjetë e shtatë vjeçari Dejan Vodeniçar nga Zrenjanini pretendon se është sulmuar mbrëmjen e së shtunës pasi disa herë kishte fyer presidentin...
  Lajme20 Mars 2023
  Policia ka identifikuar personin që voziti veturën me shpejtësi 110 km/h në një zonë 40 km/h në Vushtrri. Ai është gjobitur me...
  Lajme20 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë, është kritik për...
  Lajme20 Mars 2023
  Sot me fillim nga ora 11:00, do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Ksovës, në të cilën në...
  Lajme20 Mars 2023
  177 raste aktive janë aktualisht në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, dje janë regjistruar 8 raste të reja nga 57 testimet e bëra.
  Lajme20 Mars 2023
  Gjermania, NATO, Turqia kanë përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kërkesa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.