Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mjekët boshnjak tregojnë se cilat barna u rekomandojnë të infektuarve me coronavirus

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Ende nuk është gjetur një kurë për coronavirusin, por ka lloje të caktuara të barnave që mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të infeksionit tek ata persona që dërgohen për trajtim në shtëpi, d.m.th. vetizolim.

  Zaim Jatic, një mjek i mjekësisë familjare në Qendrën Shëndetësore të Sarajevës, i tha Klix.ba se rastet e buta, asimptomatike dhe rastet e moderuara të rënda të infeksionit me coronavirus trajtohen në shtëpi, dhe se pacientët monitorohen çdo ditë.

  “Pacientë të tillë duhet të pinë lëngje të mjaftueshme, të marrin doza të larta të vitaminave C dhe D, të ulin temperaturën e tyre me paracetamol dhe fasha të lagështa. Unë gjithashtu i këshilloj ata të hanë supë pule dhe ushqime lehtësisht të tretshme”, tha fillimisht doktori, transmeton Telegrafi.

  “Ata duhet të izolohen nga të tjerët. Të vendosin maskë në fytyrë dhe të gjithë anëtarët e familjes të kenë masa shumë të rrepta higjene, d.m.th. të lajnë shpesh duart e tyre dhe të dezinfektojnë sipërfaqet, objektet dhe rrobat. Nëse është e nevojshme, ne gjithashtu i këshillojmë të përdorin probiotikë dhe nifuroxazide për diarre”, shpjegoi Dr. Jatic.

  Siç tha ai, vëmendje e veçantë i kushtohet personave që kanë sëmundje të komplikuara dhe janë të prekur me COVID-19.

  “Këta janë njerëz me sëmundje kronike, të tilla si sëmundje të sistemit imunitar, sëmundje kardiovaskulare, insuficiencë të mëlçisë dhe veshkave, disa sëmundje neurologjike, diabeti, mbipesha dhe të tjerët. Njerëzit mbi moshën 80 vjeçare janë në rrezik”, tha ndër tjerash ai.

  Ndryshe, autoritetet shëndetësore të Bosnje dhe Hercegovinës kanë raportuar 9767 raste gjersa kanë vdekur 280 persona.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.