×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Ministria e Mjedisit kërkon lopatë 65 tonëshe të bagerit për rregullimin e shtratit të lumit

  FrontOnline
  05 Shkurt 2020

  Për rregullimin e një shtratit të lumit në komunën e Ferizajt, Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH) nga Operatoret Ekonomik (OE) pjesëmarrës në këtë proces të prokurimit të kenë një ngarkues 65 tonë. Për Autoriteti Kontraktues (AK) ky kriter është normal, por për përfaqësuesin e OE ankues “Berisha Company” kriteri i vendosur është normales pasi që sipas tyre një ngarkues të tillë nuk e posedon asnjë kompani kosovare, raporton “Front Online”.

  Përfaqësuesi i Operatorit Ekonomik ankues Tefik Sylejmani në seancën e OSHP-së të cilën e ka monitoruar “Front Online” ka thënë se Autoriteti Kontraktues me vet faktin që ka kërkuar te zbatoj nenin 72  lidhur me atë se nuk ka pasur noterizim të dokumenteve është dashur të sqaroj se kompania që përfaqëson ai nuk ka mundur të shkojë në Turqi për të marr një dokumentacion valid për te përmbush kërkesat e Autoritetit Kontraktues. “Në aspektin procedural edhe një kërkese diskriminuese, sepse sipas eksperteve lopata ngarkuese mbi 65 tonë do t’i përshtatej një kanali te Panamasë apo kanalit të Suezit” ka thënë ai, raporton “Front Online”.

   Në anën tjetër Ndriçim Mustafa nga Autoriteti Kontraktues ka thënë se dokumentet e Operatorit Ekonomik kanë qenë të pa noterizuara. Ai ka thënë se mbretet prapa vendimit për vazhdim të procedurës së më tutjeshme.

  Edhe ekspertja teknike e OSHP-së  Abertare Prebreza tha se mbetet në tersi pranë raportit të saj të ekspertizës dhe kërkoi që të cilësohet si e pa bazuar ankesa e Operatorit Ekonomik në fjalë. 

  Vendimi i Panelit Shqyrtues për këtë aktivitet Prokurimit do të merret në ditët në vijim, deri sa portali “Front Online” do t’u mbaj të informuar në vazhdimësi për rrjedhën e këtij procesi të prokurimit. / Front Online /

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme24 Nëntor 2023
  Zyrtarët e shtetit të Kosovës do t’i kenë në dispozicion një vjeçar veturat e markave “Dacia” dhe “Renault” për shfrytëzimin e të...
  Sport21 Nëntor 2023
  Skënderaj, i  drejtuar nga Fadil Nura, sapo ka nënshkruar kontratën në vlerë rreth 600 mijë euro për rregullimin e tribunave të stadiumit...
  Tenderët14 Nëntor 2023
  Koorporata Energjetike e Kosovës -KEK ka shpërblyer me tender në vlerë mbi 200 mijë euro kompaninë Rojet e Nderit për sigurimin e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka bërë një bisedë me disa nga banorët e tjerë. Ajo ka thënë se Blero...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Vizitën e tij në Komunën e Gjilanit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e vazhdoi duke i përcjellë nga afër punimet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Besi dhe Shqipja mbrëmë kanë debatuar me ironi mes vete. Po ashtu Besi edhe i ka...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Santiana, Buci dhe Besi pas përfundimit të darkës së të nominuarve, kanë komentuar rreth saj dhe si shkoi darka. Santiana dhe Buci...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë pas darkës së të nominuarve kanë ndodhur disa biseda interesante, po ashtu janë dhënë edhe disa deklarata të forta. Derisa Buci,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.