Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministria e Jashtme përshëndet zhbllokimin e punimeve në rrugën Deçan-Plavë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës përshëndet arritjen e marrëveshjes për zhbllokimin e punimeve të rrugës Deçan-Plavë, ndërtimi i së cilës ka rëndësi të madhe për banorët e kësaj ane, zhvillimin e bashkëpunimin ekonomik midis këtyre dy komunave fqinje.

  “Marrëveshja e arritur falë lidershipit dhe punës maratonike të kryetarit të Deçanit në kërkim të zgjidhjes së ndërtimit të rrugës Deçan – Plavë, z.Bashkim Ramosaj, dhe ndërmjetësimit aktiv të Ambasadorit italian në Republikën e Kosovës, z.Nicola Orlando, është me interes nacional, pasi ndërtimi i kësaj rruge zhvillon turizmin në Grykën e Deçanit dhe lidhë Kosovën me Malin e Zi”, thuhet ndër të tjera në reagimin e MPJ-së.

  Sipas kësaj ministrie rruga Deçan-Plavë, e cila lidhë rajonin e Dukagjinit me atë të Plavës dhe Gucisë, ka rëndësi strategjike për të gjithë shqiptarët, lehtëson lëvizjen e lirë të njerëzve dhe transportit të mallrave, e po ashtu, dhe do të jetë atraktive për zhvillimin e turizmit.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Lajme31 Mars 2023
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka dënuar ashpër djegien e tri veturave me targa RKS, duke thënë se...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.