×
 • Hulumtime
 • Hulumtime

  “Ministria e Ilakeve“, nepotizmi në Ministrinë e Pal Lekajt

  FrontOnline
  28 Janar 2020

  Disa departamente të Ministrisë së Infrastrukturës (MI) do të mbeteshin bosh, nëse zyrtarë të lartë të këtij dikasteri qeveritar do të organizonin ndonjë gazmend familjarë. Kjo për shkak se shumë zyrtarë të kësaj Ministri kanë lidhje familjare me njëri-tjetrin, raporton portali “Front Online”.

  Burime të portalit “Front Online” kanë bërë të ditur lidhjet familjare të zyrtarëve të kësaj Ministrie.

  Sipas tyre, Fitore Avdullahu është e punësuar në Njësinë për Zbatimin e Projektit në MI, e cila është motra e Zymer Avdullahut.
  Ky i fundit është zyrtar i lartë ekzekutiv në Ministrinë e Infrastrukturës.
  Dhëndër i këtij të fundit (Zymer Avdullahut) është edhe Valon Vishaj, inspektor i Infrastrukturës në MI, bëjnë të ditur burimet e “Front Online”.

  Zyrtari i lartë ekzekutiv, Zymer Avdullahu, sipas të njejtave të burime, në MI ka edhe një familjar tjetër, përkatësisht nipin Ardian Avdullahun, i cili është zyrtar i lartë për patentshoferë.

  Lidhjet familjare në Ministrinë e Infrastrukturës nuk përfundojnë vetëm me zyrtarin e lartë ekzekutiv, Zymer Avdullahun.

  Udhëheqësi i Financave dhe Buxhetit në këtë Ministri, Besnik Hajdari, e ka të punësuar motrën e tij në Njësinë Implementuese, Besarta Hajdarin.

  Ndërsa Begzad Musliu, i cili është drejtor i Njësisë së Auditimit në MI është kujdesur që në projektin e Autoudhës, Prishtinë-Gjilan, ta angazhoj djalin e tij, Bilbil Musliun, bëjnë të ditur burimet e “Front Online”. Madje thuhet se ky i fundit merr pagë të majme nga ky projekt.

  Portali “Front Online” pesë ditë më parë i ka dërguar pyetje Ministrisë së Infrastrukturës për të marrë konfirmimj në lidhje me punësimet familjare në këtë institucion, mirëpo të njejtit si zakonisht nuk janë përgjigjur.

  Dyshime për “kurdisje” të tenderit 1.1 milionësh në Ministrinë e Pal Lekajt (Dokumente)

   

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Një tjetër veturë luksoze e tipit “Audi A7”, që dikur ishte në pronësi në Hysri Peqanit (Burdushit), i është dhënë për shfrytëzim...
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Tri vetura iu konfiskuan nga shteti. Një xhip Range Rover, një Renault Megane RFB dhe një Audi A7 janë veturat luksoze që...
  Hulumtime16 Gusht 2023
  Zyrtarët shtetërorë po e rrisin luksin nga viti në vit nën udhëheqjen e Albin Kurtit, ndonëse ky i fundit e kishte premtuar...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Athletico Paranaense ka ofruar një përditësim për dëmtimin e sulmuesit Vitor Roque dhe ka konfirmuar se ai ka pësuar dëmtim të ligamentit...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryeministri rumun, Marcel Ciolacu do të udhëtojë në Kiev së bashku me disa nga ministrat e tij. Në këtë vizitë pritet të...
  Vip23 Shtator 2023
  Shakira po jetonte përrallën e saj me Gerard Piqué, përpara se jeta e saj në ëndërr të kthehej në një makth pas...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeshefi i Ndërmarrjes Publike Banesore (NPB), Artan Berisha, tha se po përballen me dy sfida shumë të mëdha, që sipas tij, po...
  Vip23 Shtator 2023
  Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është shumë e pëlqyer për energjinë e saj që dhuron në skenë. Ajo ka kënduar...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.