×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministria e Arsimit paguan tre persona për të njëjtën pozitë

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Tash 4 muaj Ministria e Arsimit dhe Shkencës është duke paguar 3 persona për pozitën e sekretarit të përgjithshëm të këtij institucioni.

  Kjo po i kushton MASH-it mbi 3 mijë euro në muaj.

  Paga e një sekretari të përgjithshëm në Ministri është 1.171 dhe në bazë të përvojës shkon në mbi 1.200, raporton KTV.

  Në shkurt të këtij viti Qeveria Kurti kishte vendosur që disa ministri t’i shkrinte në një, me ç’rast ajo e Arsimit dhe e Inovacionit janë bërë bashkë. Sekretarët e tyre kanë kaluar në lista tepricë për t’u sistemuar në pozita ekuivalente.

  Por, që nga atëherë ish-sekretari i MASH-it, Ekrem Kastrati, dhe ai i Inovacionit, Hajriz Koci, nuk janë caktuar në pozita të tjera dhe vazhdojnë të paguhen sipas pozitave që i kanë pasur.

  Meqë MASH-i, kishte mbetur pa sekretar, ish-ministrja e këtij institucioni, Hykmete Bajrami, e pati emëruar si ushtrues detyre të sekretarit të Ministrisë bashkëpartiakun e saj, Agim Bërdynën, duke e çuar në 3 numrin e personave që paguhen si sekretarë në MASH.

  Sipas Arton Demasaj nga organizata “Çohu”, në Ministrinë e Arsimit është dashur të vazhdonte njëri nga dy ish-sekretarët e jo të emërohej edhe i treti, meqë, sipas tij, kështu po dëmtohet buxheti. Ai ka rekomanduar që Qeveria sa më parë të bëjë zgjidhje për të gjitha ministritë dhe duke i sistemuar në pozita ekuivalente ata që kanë mbetur në listën tepricë.

  Ish-sekretari i Ministrisë së Inovacionit, Hajriz Koci dhe ai i Ministrisë së Arsimit, Ekrem Kastrati kanë thënë se janë në pritje që Qeveria të marrë një vendim për sistemimin e tyre. Që të dy e kanë konfirmuar se po vazhdojnë të paguhen më pagë të plotë.

  “KOHA” ka kërkuar qëndrim nga Qeveria e Kosovës por e njëjta sugjeroi që përgjigjet të kërkohen nga MASH-it. E në këtë ministri përmes përgjigjes me shkrim kanë thënë se varet nga Qeveria nëse do ta lejojë këtë situatë apo do të marrë një vendim për këto pozita.

  BAD NEWS EAGLE BËJNË HISTORI NË LIGËN E LEGJENDAVE DHE DY FINALE FANTASTIKE BASKETBOLLISTIKE TREPÇA – PEJA
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona të dyshuar për vrasjen e Liridona Murselit. Rastin përFront Online e ka...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Në Gjykatën Themelore të Prizrenit kanë arritur, nën përcjelljen e rreptë të policisë, katër të arrestuarit që dyshohen për pjesëmarrje në grabitjen...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Gjykata Komerciale e ka pezulluar edhe në rivendosje ndërtimin e Rrugës A. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.