×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Ministria e Administratës shpalli tender 750 mijë euro, s’ka mjete në buxhetin e këtij viti

  FrontOnline
  12 Mars 2020

  Me debate të ashpra është karakterizuar seanca e së mërkurës (dje) e Organit Shqyrtues të Prokurimit (OSHP), ku është shqyrtuar ankesa e operaotëve ekonomik “Botek” dhe “Infosoft Systems” në lidhje me tenderin në vlerë prej 750 mijë euro të Ministrisë së Administratës Publike, përkatësisht Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, për furnizim me harduer për nevojat e Sistemit Informativ Shëndetësor (SISH), raporton portali “Front Online”.

  Tefik Sylejmani nga kompania ankuese “Botek” ka deklaruar me këtë rast se Ministria ka shkelur Ligjin e Prokurimit Publik me vendimin për anulimin e këtij tenderi. Sipas tij, kompania “Botek” në këtë aktivitet të prokurimit ka pasur ofertën më të lirë për 19% nga oferta e dytë, përderisa, siç ka thënë ai, kompania e rekomanduar për kontratë “Infosoft Systems”, nuk ka qenë teknikisht e përgjegjshme në këtë aktivitet të prokurimit.

  Sipas tij, Ministria e Administratës Publike ka qenë e detyruar ta bëj rivlerësimin e ofertave konform vendimit të OSHP-së, mirëpo, siç ka thënë ai, jashtëligjshëm ka marrë vendim mbi anulimin e aktivitetit të prokurimit me arsyetime të pabazuara dhe në kundërshtim me Ligjin e Prokurimit Publik dhe Rregulloret në fuqi.

  Në anën tjetër, Ilir Shehu nga kompania “Infosoft Systems”, kompani kjo që ishte rekomanduar për kontratë, ka deklaruar se e mbështesin raportin e ekspertit shqyrtues të OSHP-së, i cili ka rekomanduar që ankesat e operatorëve ekonomik të pranohen si pjesërisht të bazuara dhe lënda të kthehet në rivlerësim.

  Në anën tjetër, përfaqësuesi i Ministrisë së Administratës Publike, Kujtim Gashi, ka deklaruar në seancën e OSHP-së se buxheti për këtë projekt ka qenë i paraparë vetëm për vitin 2019, ndërsa, sipas tij, nuk ka kod të veçant buxhetor për vitin 2020.

  “Ky projekt ka qenë për Ministrinë e Shëndetësisë. Për vitin 2019 ka qenë buxheti i paraparë për këtë projekt, por jo edhe për vitin 2020. Unë kam një shkresë nga Ministria e Financave që dëshmon se nuk kemi mjete buxhetore për këtë vit”, ka thënë Gashi.

  Sipas tij, pasi që për këtë projekt nuk ka fare kod buxhetor për këtë vit, prandaj nuk e di se si do të nënshkruhet kontrata mes palëve kur nuk ka mjete buxhetore.

  Ndërsa eksperti teknik i OSHP-së, Kreshnik Spahiu, ka thënë se anulimi i këtij aktiviteti të prokurimit bie ndesh me nenin 62 të Ligjit të Prokurimit Publik.

  “Për më tepër Autoriteti Kontraktues është dashur që një projekt të tillë kapital ta inicioj me kohë. Andaj kemi rekomanduar që ankesat e operatorëve ekonomik ankuees të aprovohen si të bazuara, të anulohet vendimi i Autoritetit Kontraktues për anulimin e aktivitetit të prokurimit dhe rekomandojmë që lënda të kthehet në rivlerësim”, ka theksuar Spahiu.

  Vendimi i Panelit Shqyrtues për këtë aktivitet Prokurimit do të merret në ditët në vijim, deri sa portali “Front Online” do t’u mbaj të informuar në vazhdimësi për rrjedhën e këtij procesi të prokurimit.

   

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme24 Nëntor 2023
  Zyrtarët e shtetit të Kosovës do t’i kenë në dispozicion një vjeçar veturat e markave “Dacia” dhe “Renault” për shfrytëzimin e të...
  Sport21 Nëntor 2023
  Skënderaj, i  drejtuar nga Fadil Nura, sapo ka nënshkruar kontratën në vlerë rreth 600 mijë euro për rregullimin e tribunave të stadiumit...
  Tenderët14 Nëntor 2023
  Koorporata Energjetike e Kosovës -KEK ka shpërblyer me tender në vlerë mbi 200 mijë euro kompaninë Rojet e Nderit për sigurimin e...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.