Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Vitia e fillon mandatin me takime të shumta, projekte milionëshe dhe kërkim përgjegjësie

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Vetëm gjatë ditës së sotme Ministri Arben Vitia ka zhvilluar dy takime të ndara me ambasadorë të shteteve mike në Kosovë, atë të Luksemburgut dhe të Izraelit.
  Kryefjalë e takimeve ishte mundësia e shtimit të investimeve në projektet që do ta transformojnë sektorin publik të shëndetësisë.
  Të njëjtën gjë Ministri Vitia e kërkoi edhe në takim me ambasadorin e Finlandës. E, pjesa e takimeve po del të jetë veç një prej angazhimeve të shumta ditore.
  Javën e kaluar ministri Vitia ishte më i koncentruar në kërkimin e përgjegjësisë. Si rezultat, dy drejtorë të rëndësishëm në SHSKUK dhanë dorëheqje brenda dy ditëve.
  Ministria e Shëndetësisë nuk u ndal me kaq. Në Qeverinë e Kosovës dërgoi më miratim Projektligji për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar Mjekësor që do të mundësoj ofrimin e këtyre shërbimeve edhe në institucionet publike shëndetësore në Kosovë.
  Në emisionin “Context”/ATV, ministri Vitia paralajmëroi se deri në fund të muajit të ardhshëm pritet të dërgohet në Qeveri edhe projektligji për barna, i cili synon që të rregullojë çmimin e barnave në treg. Ai tha se përmes ligjit synohet që çmimi i barnave të jetë uniformë në të gjitha barnatoret në vend.
  Ndërkohë, nuk munguan as përkrahjet për komunat e Kosovës, në mesin e të cilave edhe Komuna e Prishtinës për të cilën Ministria e Shëndetësisë ndau gjysmë milioni euro vetëm për realizimin e projektit “Vizitat në shtëpi për nënat dhe fëmijët e moshës 0-3 vjeç”. Gjithashtu, për hartimin e Planit Strategjik për zbatimin e fizibilitetit dhe raportit shtesë për studimin “Ngritja e infrastrukturës dhe pajisjeve për kujdesin dytësor dhe tretësor”, sipas njoftimit nga MSH, pritet të ketë një kosto mbi 41 milionë euro.
  Kjo është hera e parë që kemi një plan të tillë strategjik për ngritjen e infrastrukturës dhe pajisjeve për kujdesin dytësor dhe tretësor.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Të tjera
  Vip30 Mars 2023
  Reperja e njohur, Melinda Ademi është një prej emrave më të kërkuar dhe më të pëlqyer në estradën shqiptare. Së fundmi, reperja...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e cila e parasheh Asociacionin, para aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese do të kishte...
  Lajme30 Mars 2023
  Ish-anëtari i ekipit negociator të Kosovës, Skender Hyseni, ka komentuar deklaratën e Kurtit se “po të ishte kryeministër më 2011, Kosova do...
  Lajme30 Mars 2023
  Çështja e Ballkanit të Hapur është mes temave më të nxehta në debatin publik në Kosovë. Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti në...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për aktakuzat ndaj ministrave të tij, ku përmendi aktakuzën ndaj ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu,...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.