Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Selimi favorizon arbitrazhin edhe në krahasim me benefitet e Gjykatës Komerciale

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Gjykata Komerciale përfaqëson një avantazh mjaft të rëndësishëm për fushën e të bërit biznes pasi që ofron zgjidhje të kontesteve komerciale pa tejzgjatje të vendimmarrjes ndërinstitucionale, sfidë kjo me të cilën janë ballafaquar bizneset deri më tani. Megjithatë, proces tjetër mjaft favorizues për bizneset është edhe ai i arbitrazhit. Këto u thanë gjatë një forumi virtual të organizuar sot nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, dhe Programi i USAID për Drejtësi Komerciale, me Ministrin e Drejtësisë, Selim Selimi.

  Ministri i Drejtësisë për Republikën e Kosovës Selim Selimi, gjatë këtij diskutimi theksoi se tanimë Ministria që ai drejton është në fazat përfundimtare për prezantimin e Projektligjit për Gjykatën Komerciale. Ai po ashtu potencoi se me funksionalizimin e kësaj Gjykate po krijohet një shtyllë e re e sistemit të drejtësisë në vend, derisa shtoi se nenet dhe kapitujt që përbëjnë këtë Gjykatë, do të mjaftojnë për lirimin e kapitalit dhe njëkohësisht do t’i bëjnë më efektive interaksionet mes personave qoftë fizik apo juridik në zgjidhjen e kontesteve komerciale. Duke elaboruar tutje për përmbajtjen e projektligjit, Ministri theksoi se Gjykata Komerciale do të përbëjë një adresë të vetme për adresimin e çështjeve komerciale, ndërsa rekomandoi bizneset të përdorin arbitrazhin si metodë shumë e shpejtë dhe efektive për zgjidhjen e kontesteve.

  Vjosa Shkodra, zëvendës drejtoreshë e Programit të USAID për Drejtësi Komerciale, potencoi se me implementimin e programit që ajo përfaqëson, ideja dhe qëllimi i themelimit të Gjykatës Komerciale ka qenë në proces e sipër, dhe është paraparë në kuadër të rishikimit funksional të sundimit të ligjit. Duke u ndërlidhur me proceset e kryera drejt themelimit të kësaj gjykate, Shkodra përmendi se të drejtat e bizneseve garantohen me Kushtetutën e vendit, ndërsa theksoi se përveç hapësirave ligjore për trajtimin e çështjeve të caktuara, është adresuar edhe ekzekutimi i vendimeve ose prapësimi i tyre në procedura të përmbarimit kur janë në kontest bizneset. Tutje ajo shtoi se për Gjykatën Komerciale është kërkuar një numër më i madh i gjykatësve, gjë që mund të shërbejë në adresimin e njërit prej problemeve që sistemi gjyqësor ka hasur deri më tani.

  Jason Emert, arbitër në Qendrën e Arbitrazhit në Odën Amerikane tha se arbitrazhi dhe Gjykata Komerciale funksionojnë së bashku gjersa theksoi edhe përparësitë që arbitrazhi sjell në zgjedhjen e kontesteve komerciale. Duke iu referuar zbatimit të arbitrazhit në Shtetet e Bashkuara, Emert tha se ka një trend pozitiv në përdorimin e kësaj metode, ndërsa duke u ndërlidhur me veprimtarinë që po bëhet në Kosovë për themelimin e Gjykatës Komerciale, të njëjtën ai e cilësoi si shumë të rëndësishme për veprimtarinë dhe fushën e të bërit biznes në vend./Lajmi.net/

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.