×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri maqedonas: Marrëdhëniet pozitive Kosovë-Serbi vendimtare për rajoni

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovksi, ka thënë këtë të shtune se marrëdhëniet pozitive ndërmjet Kosovës dhe Serbisë kanë ndikim vendimtar për të gjithë rajonin e Ballkanit.

  Spasovski ka deklaruar se Marrëveshja Bazë për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, e dakorduar fillimisht në Bruksel, dhe e përforcuar me aneksin e saj në Ohër të Maqedonisë së Veriut, “është vlerësuar si një arritje e madhe me kontribut rajonal”.

  “Shumë konflikte dhe luftëra penguan zhvillimin e rajonit tonë dhe të vendeve tona. Është e qartë se siguria është baza e zhvillimit të një vendi, por edhe e një rajoni”, ka potencuar ai, transmeton rrjeti ballkanik i lajmeve “N1”.

  Ministri maqedonas theksoi se jemi lodhur duke na quajtur “fuçi baruti”, një shprehje e përdorur nga studiuesi i Ballkanit, dhe autori i librit “Histori e Ballkanit”, George Castellano, përcjell AP.

  Siç mendon ai, “është koha që rajoni i Ballkanit Perëndimor të bëhet shembull i një rajoni të sigurt”, dhe kjo sipas tij “pa çështje të hapura”, dhe me marrëdhënie “të mira fqinjësore dhe bashkëpunim më të fortë rajonal”.

  “Në fund të fundit, ne të gjithë kemi një qëllim – të jemi pjesë e familjes evropiane, të zbatojmë vlerat evropiane dhe të ofrojmë një standard më të mirë jetese”, nënvizoi Spasovski.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.