Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ministri Krasniqi tregon arsyet që çuan në ndalimin e importit të vajit të palmës

  FrontOnline
  12 Shtator 2020

  Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka marrë vendim për ndalimin e përkohshëm të vajit të palmës dhe importit të djathit dhe produkteve të ngjashme të djathit me yndyrë bimore (vaji i palmës).

  Me këtë vendim obligohen mekanizmat inspektues të institucioneve të Kosovës që t’i inspektojnë dhe njëkohësisht edhe t’i obligojnë operatorët ekonomikë, që të bëjnë ndarjen e produkteve të qumështit me yndyrë bimore (vaj palme) prej atyre me origjinë shtazore nëpër pikat tregtare në tregun e Kosovës.

  Krasniqi thotë se këtë vendim e ka marrë pas shumë kërkesave e diskutimeve, dhe konsultimeve me ekspertë.
  “Me këtë vendim ndalohet edhe importi i djathit dhe produkteve tjera me përmbajtje të vajit të palmës”, ka shkruar Krasniqi.

  Më poshtë vendimi i plotë:

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara në NATO, Kurt Volker thotë se qeveria e Kosovës gaboi që veproi në Veri pa u këshilluar...
  Lajme31 Maj 2023
  Ka përfunduar takimi mes KFOR-it dhe përfaqësuesve të Listës Serbe. T7 ka bërë të ditur se Lista Serbe nuk ka pranuar që...
  Lajme31 Maj 2023
  Vetëm pak orë pasi nga Serbia hyri në territorin e Kosovës për t’iu bashkuar protestave të dhunshme në veri, veterani i ushtrisë...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Emisari britanik, Stuart Peach ka dalë me një deklaratë publike pas vizitës në Kosovë, duke thënë se veprimet e njëanshme të Qeverisë...
  Lajme31 Maj 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, përmes një postimi në facebook ka thënë se “Kosova ka dalë fituese duke...
  Sport31 Maj 2023
  Andi Hoti do të rikthehet te Interi pas një viti të kaluar si i huazuar te Freiburg II në Bundesliga 3. Qendërmbrojtësi...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është takuar me presidentin francez, Emmanuel Macron, më të cilin ka biseduar rreth situatës në rajon. Takimi...
  Lajme31 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, ka deklaruar se kryetarët, të cilët nuk janë duke punuar nga objektet e komunave në veri,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gati dy vjet. Kjo është periudha kohore që Ministria e Mbrojtjes e Kosovës dhe Forca e Sigurisë së Kosovës shpenzuan për t’u...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.