×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ministri indian: Kina i ka humbur së paku 40 ushtarë gjatë përleshjes në kufi

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Një ministër i qeverisë federale në Indi ka thënë se Kina i ka humbur së paku 40 ushtarë gjatë përleshjes me ushtrinë indiane në një zonë të kontestuar kufitare gjatë kësaj jave.

  Në anën tjetër, Kina nuk ka thënë asgjë për humbjet në luftimin me shkopinj që ndodhi në Ultësirën e Galvanit, në pjesën perëndimore të Himalajeve, ku 20 ushtarë indianë u vranë dhe së paku 76 të tjerë u lënduan.

  “Nëse 20 janë martirizuar në anën tonë, atëherë do të ketë qenë së paku dyfishi në anën e tyre”, tha V.K.Singh, ministër i Transportit.

  Sidoqoftë, Singh, i cili më herët ka shërbyer si komandant ushtrie, nuk ofroi ndonjë dëshmi për ta mbështetur deklaratën e vet. Ai tha se Kina historikisht nuk ka pranuar se ka pësuar humbje në ndonjë luftë, përfshirë konfliktin e vitit 1962 me Indinë.

  Palët e kanë akuzuar të shtunën njëra-tjetrën për shkelje të kufirit që u bë arenë e përleshjes së parë të përgjakshme në gjysmëshekullin e fundit.

  Pavarësisht bisedimeve mes komandantëve lokalë të të dyja ushtrive për uljen e tensioneve, trupat po qëndrojnë në gjendje gatishmërie në disa lokacione.

  Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, e ka kritikuar Kinën për rritjen e tensioneve kufitare me Indinë.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Idetë që vendet evropiane, të cilat synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian, gradualisht të integrohen në disa politika të BE-së, por edhe në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një pjesë e madhe e autostradës në jugperëndim të Suedisë u shemb gjatë natës, duke lënduar tre persona, tha sot policia. Kjo...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Të tjera
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...
  Vip23 Shtator 2023
  Modelja 25 vjeçe, ka sfiluar për markat “Fendi” dhe “Versace”, ku “ka fërkuar shpatullat” me Gigi Hadid. Leonardo DiCaprio është në lidhje...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën për shkak të një zjarri që ra në një fabrikë topash golfi në Tajvan, tre...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.