Lajme

Ministri i jashtëm holandez: I takon Kosovës dhe Serbisë të arrijnë një marrëveshje të pranueshme reciprokisht

Ministri i jashtëm holandez: I takon Kosovës dhe Serbisë të arrijnë një marrëveshje të pranueshme reciprokisht
10:22 | 04 Nëntor 2019

Ministri i jashtëm holandez, Stef Blok beson se është thelbësore që të vazhdohet sa më shpejtë dialogu Kosovë-Serbi.

Ai deklaroi se duhet treguar shumë të kujdesshëm sa i përket idesë së ndarjes së njerëzve në baza etnike, veçanërisht duke pasur parasysh konfliktet që kanë ndodhur në rajon në të kaluarën.

Blloku, i cili ishte sot për vizitë zyrtare në Serbi theksoi se çdo zgjidhje në lidhje me territoret duhet të jetë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, ku nënkuptohen pikëpamjet e qytetarëve.

“Prandaj është thelbësore që ky proces të vazhdojë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe që të dy vendet të përmbahen nga lëvizjet që dëmtojnë besimin e ndërsjellë”, shtoi ai./Front Online/

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera