Bota/Rajoni

Miliona njerëz mund të kenë pasur koronavirusin në të kaluarën, pa e ditur fare

Miliona njerëz mund të kenë pasur koronavirusin në të kaluarën, pa e ditur fare
14:18 | 26 Qershor 2020

Me rritjen e numrave të infeksionit në më shumë se 30 shtete, SHBA-ja ka vendosur një rekord të përditshëm për raste të reja të koronavirusit.

Dhe zyrtarët federalë të shëndetit paralajmërojnë se numri i njerëzve që janë infektuar është shumë i nënvlerësuar, raporton Cnn.

Të paktën 37,077 raste të koronavirusit u raportuan të enjten, duke tejkaluar një lartësi të mëparshme një ditore nga 24 Prill, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Rritja e papritur në raste të konfirmuara ditët e fundit nuk befason, tha një ekspert i shëndetit.

“Çdo epidemiolog po tregonte, duke bërtitur me zë të lartë sa të mundeshim që tre javë pas Ditës së Përkujtimit, do të kishim kulmin në rastet dhe pesë javë pas Ditës së Përkujtimit do të fillonim të shohim një kulm në numrin e vdekjeve, shtrirjeve në spital dhe vdekjeve”, epidemiologu Larry Brilliant i tha mbrëmjen e së enjtes Don Lemon të CNN, transmeton lajmi.net.

“Nëse i lini të gjithë pa maska për fytyrën dhe pa distancim social në mes të një pandemie, kjo është ajo që u parashikua”.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera