×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mijëra të vdekur nga përmbytjet në Derna, protestuesit i vënë zjarrin shtëpisë së kryebashkiakut

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Qindra demonstrues në Derna shprehën ditën e djeshme zemërimin e tyre ndaj zyrtarëve të rajonit të tyre, duke kërkuar që ata të mbajnë përgjegjësi për pasojat shkatërruese të stuhisë Daniel, ku janë regjistruar mijëra të vdekur.

  Qyteti në Libinë lindore pësoi dëme të mëdha pak ditë më parë për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga moti i keq dhe shembja e dy digave në zonën përreth. Lagje të tëra janë përmbytur, ndërsa konfuzioni ende mbizotëron për numrin e saktë të viktimave të tragjedisë.

  Qyteti dikur i zhurmshëm tani i ngjan një peizazhi të bombarduar.

  Ditën e djeshme, qindra banorë u mblodhën jashtë xhamisë së madhe të qytetit dhe mbajtën parulla kundër autoriteteve të Libisë lindore, parlamentit dhe presidentit të tij, Aguila Saleh.

  “Populli kërkon rrëzimin e parlamentit”, “Aguila është armiku i Zotit” dhe “Gjaku i dëshmorëve nuk u derdh kot” por edhe “Ata që vodhën apo tradhtuan duhet të varen”, ishin disa nga këto slogane.

  Më vonë pasdite, protestuesit e zemëruar i vunë zjarrin shtëpisë së Abdulmenam al-Ghaithi, i cili shërbente si kryebashkiak i Dernës në kohën e përmbytjeve, tha zyrtari i zyrës së tij për Reuters./FrontOnline/

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.