×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Mijëra njerëz dalin në rrugë kundër përdorimit të lëndëve djegëse fosile

  FrontOnline
  15 Shtator 2023

  Nga Pakistani dhe Nigeria në SHBA, aktivistët e klimës do të protestojnë në më shumë se 50 vende në një fundjavë protestash duke kërkuar eleminimin e karburanteve fosile.

  Demonstratat vijnë si pjesë e qindra demonstratave klimatike që kanë shqetësuar vendet europiane si Franca dhe Gjermania në muajt e fundit. Pas një vere me nxehtësi të paprecedentë dhe mot ekstrem, protestuesit po planifikojnë më shumë se 500 mitingje në 54 vende, me organizatorët që presin më shumë se një milion pjesëmarrës.

  Një demonstratë e parë e madhe u zhvillua të premten në Berlin. Mund të rezultojë të jetë protesta më e madhe ndërkombëtare për klimën që nga shpërthimi i pandemisë Covid, e udhëhequr nga aktivistja suedeze Greta Thunberg.

  Organizatorët do të kërkojnë që qeveritë t’i japin fund menjëherë subvencioneve të naftës dhe gazit dhe të anulojnë planet e zgjerimit të prodhimit.

  “Koha e industrisë së karburanteve fosile ka mbaruar. Ne kemi nevojë për një tranzicion të drejtë, ne duhet të heqim gradualisht lëndët djegëse fosile që po shkaktojnë shkatërrimin e mjedisit tonë”, tha Miji Jonel Tan, një activist.

  Sipas një analize të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) në vitin 2022, qeveritë shpenzuan një rekord prej 7 trilion dollarësh për subvencione për naftën, gazin natyror dhe qymyrin.

  Protestat vijnë dy muaj përpara samitit të klimës të OKB-së të këtij viti, COP28, ku më shumë se 80 vende do të diskutojnë për një marrëveshje globale për të hequr gradualisht karburantet fosile.

  Deri më tani, vendet anëtare janë zotuar të heqin gradualisht vetëm qymyrin. Qeveritë që mbështeten në të ardhurat nga nafta dhe gazi dhe të tjerat që planifikojnë të rrisin përdorimin e tyre pritet të kundërshtojnë propozimin.

  Vendet e pasura do të jenë gjithashtu nën presion për të rritur fondet për energjinë me karbon në vendet në zhvillim.

  Burimet e rinovueshme të energjisë janë më të lira se lëndët djegëse fosile për sa i përket kostove operative, por vendet më të varfra kanë nevojë për mbështetje për zhvillimin e tyre të shpejtë.

  Pavarësisht se ka burime të bollshme të energjisë diellore, Afrika ka marrë vetëm 2% të investimeve globale në energjinë e rinovueshme gjatë dy dekadave të fundit, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë së Rinovueshme.

  Rreth 15,000 njerëz pritet të marshojnë në Nju Jork të dielën, ku liderët do të mblidhen për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së javën e ardhshme, si dhe një “samit të ambicieve klimatike” të mërkurën.

  Një raport i OKB-së i publikuar javën e kaluar paralajmëron se bota është në një rrugë të rrezikshme ndaj ndryshimeve të rënda klimatike. Ai bëri thirrje për më shumë veprime në të gjitha frontet, duke përfshirë një reduktim drastik të përdorimit të qymyrit deri në vitin 2030.

  Ai gjithashtu bën thirrje për një rritje masive të investimeve në vendet në zhvillim për energji të pastër dhe përshtatje në epokën e ndryshimeve klimatike./FrontOnline/

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Konfliktet e fundit me Ukrainën lënë pak zgjidhje, por konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n, tha zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Zoleka Mandela, mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Një 53-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjykata e Novarës në Itali, ka rënë në prangat e Policisë së Lushnjes. Bajram...
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Konfliktet e fundit me Ukrainën lënë pak zgjidhje, por konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n, tha zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gjykata Themelore në Pejë, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Fatlum Deliu, për vrasjen e V.B., në qershor të 2021-ës në Klinë, duke...
  Sport26 Shtator 2023
  Barcelona do të duhet të jetë kreative në mënyrë që të sigurojë që ata të mbajnë Joao Felix dhe Joao Cancelo përtej...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Zoleka Mandela, mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla deklaroi se Millan Radoiçiq, një ndër njerëzit më të afërt të presidentit serb Aleksandar Vuçiq,...
  Vip26 Shtator 2023
  Ish-ylli i WWE, Hulk Hogan u martua për herë të tretë gjatë fundjavës pasi kurorëzoi dashurinë me Sky Daily në Clearwater të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.