Bota/Rajoni

Mijëra bimë mbushën sallën madhështore të operës në Barcelonë – muzikantët shënojnë heqjen e masave kundër COVID-19

Mijëra bimë mbushën sallën madhështore të operës në Barcelonë – muzikantët shënojnë heqjen e masave kundër COVID-19
23:43 | 23 Qershor 2020

Nuk është e pazakontë që shfaqjet në shtëpinë e operës “Gran Teatre del Liceu” të Barcelonës të mbushen menjëherë, por kësaj radhe muzikantët përformuan të hënën për një audiencë të pazakontë.

Sipas mediave të huaja, opera po shënon heqjen e masave në Spanjë, të implementuara muaj më parë, si pasojë e sëmundjes COVID-19.

Dhe mijëra bimë “ngjyrosën” sallën e operës madhështore.

Ngjarja e fundit ishte punë e artistit konceptual, Eugenio Ampudia, dhe përfshiu një përformancë nga kuarteti i vargjeve, UceLi Quartet.

Gjithsej, 2,292 bimë “gjelbëruan” teatrin, ndërsa opera përformoi “Crisantemi” të Puccinit, sipas një deklarate nga Liceu. /Telegrafi/

The plants will be donated to hospital workers.

Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA

Të tjera