×
 • Lajme
 • Lajme

  Miftaraj: VV e përkrahte IKD-në në opozitë, tani e injoruan

  FrontOnline
  21 Nëntor 2021

  Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), ka thënë se kur ky Institut kërkonte kontroll gjyqësor, Lëvizja Vetëvendsoje sa ishte në opozitë e përkrahte.

  Miftaraj thotë se kur VV erdhi në pushtet, kërkesën për kontroll gjyqësor e injoroi përmes Ministrisë së Drejtësisë.

  “Ministria e Drejtesise permes draft Kodit te Procedures Penale i jep autoritet perfundimtar prokurorise me hap e me mbyll raste pa shkuar rasti fare te gjykatesi”, ka shkruar Miftaraj.

  Ai shton se një qeveri nuk vlerësohet mbi bazën e deklaratave por veprimeve dhe thotë se vendimet mbi bazën e inatave i paguan me lëkurën tënde.

  Postimi i plotë:

  Kur IKD kerkonte kontroll gjyqesor, VV ne opozite e perkrahte.

  Kur VV erdhi ne pushtet, permes Ministrise se Drejtesise kerkesen per kontroll gjyqesor e injoruan.

  Ministria e Drejtesise permes draft Kodit te Procedures Penale i jep autoritet perfundimtar prokurorise me hap e me mbyll raste pa shkuar rasti fare te gjykatesi.

  Nje qeveri nuk vleresohet mbi bazen e deklaratave por veprimeve.

  Vendimet mbi bazen e inateve i paguan me lekuren tende.

  P.S. Ky postim nuk paragjykon dhe as konteston vendimin e PSRK. Ky postim eshte reflektim I mungeses se mjetit juridik per te ankimuar vendimet per mbylljen e rasteve ne prokurori, kur qytetari beson dhe ka deshmi se I eshte shkelur nje e drejte.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.