×
 • Lajme
 • Lajme

  Miftaraj ka disa këshilla për partitë politike, kryetarët e rinj e drejtorët për deklarimin e pasurisë

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Juristi Ehat Miftaraj ka dhënë këshilla falas për partitë politike, kryetarët e rinj të komunave, drejtorët dhe individët tjerë që mund të marrin pozita në nivelin komunal.

  Ai përmes një postimi në Facebook, i ka renditur disa këshilla për zbatimin e Ligjit për Deklarimin dhe Prejardhjen e Pasurisë

  “1. Të deklaroni pasurinë brenda afateve ligjore dhe sipas asaj që e përcakton ligji.

  2. Ju që vini nga jashtë dhe keni bisneze tuaja, kujdes të shtuar gjate raportimit dhe evitimit te konfliktit te interesit.

  3. Partitë politike t’i informojnë dhe obligojnë secilin kandidat të tyre te respektojne ligjin.

  4. Kandidatet qe nuk veprojne ne baze te ligjit, ta kuptojne se mos deklarimi i pasurise hyn ne kuader te veprave penale te korrupsionit, dhe raportohen si korrupsion.

  5. Pranimi i nje pozite te larte publike nenkupton se te pakten ke njohuri lidhur me obligimet tua ne raport me zbatimin e obligimeve qe dalin nga ligji”, shkroi në Miftaraj.

  30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme, me çmime me të…
  Nga Rubrika
  Lajme19 Korrik 2024
  KEDS ka njoftuar se sot do të kryhen punime të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik dhe si rezultat në disa vende...
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Lajme19 Korrik 2024
  Instituti i Kosovës për Drejtësi sot do të publikojë raportin “Politizimi i KPM-së”. Ky raport është analizë e Projektligjit për Komisionin e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Vip18 Korrik 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, po vjen me një projekt të ri. Artistja ka bashkuar forcat me reperin nga Ferizaj, Arton...
  Lajme18 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, është takuar me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Gërvalla tha se me Hovenierin...
  Lajme18 Korrik 2024
  Ardita Sinani do të votohet së shpejti për kryetare të Preshevës pas koalicionit me Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH), raporton Front Online. Sipas...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë pjesë në hapjen e Seminarit të 17-të të Mësimdhënësve të Mërgatës. Zyra e Kryeministrit ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.