Bota/Rajoni

Mickoski paralajmëron protestë për ditën e martë, do të protestohet për Goce Dellçevin

Mickoski paralajmëron protestë për ditën e martë, do të protestohet për Goce Dellçevin
19:46 | 13 Shtator 2020

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sot pasdite bëri të ditur se të martën do të ketë protestë të re në ora 18:30.

Protesta do të fillojë nga Ministria e Drejtësisë dhe do të vazhdojë përmes urës ‘Goce Dellçev” për të përfunduar para MPJ-së, njofton Telegrafi Maqedoni.

“Kjo është protestë e popullit, qëllimi është për BE, për Maqedoninë, për Dellçevin. Goce Dellçevi është linja e kuqe e dinjitetit tonë. Dellçevi kuptonte botën si fushëbetejë kulturore ndërmjet popujve”, thotë Mickoski.

Sipas tij, Goce Dellçevi është themeli i maqedonizimit ndërsa Qeveria duhet ta ketë parasysh se sa e rëndësishme është figura e tij.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera