×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Micheal Martin zgjidhet kryeministër i ri i Irlandës

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Kuvendi i Irlandës e ka votuar për kryeministër politikanin Micheál Martin. Ai do të udhëheqë një koalicion që pritet të merret me luftimin e efekteve negative të koronavirusit në ekonomi dhe me marrjen e masave për mbrojtjen e klimës, siç ka kërkuar Partia e Gjelbër.

  Partia e tij, Fianna Fail dhe partia Fine Gael, dy grupet mbizotëruese politike të qendrës së djathtë, që kanë dalë nga krahët e kundër të luftës civile të viteve të njëzeta, do të qeverisin së bashku për herë të parë. Koalicioni qeveritar do të jetë i përbërë nga tri parti.

  Martin më parë ka shërbyer si ministër në disa ministri, përfshirë Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Tregtisë, Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Ministrinë e Arsimit.

  Ai u përkrah nga 93 deputetë, ndërsa kundër zgjedhjes së tij në këtë pozitë votuan 63 kuvendarë, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Martin ka qenë udhëheqës i opozitës irlandeze nga viti 2011 deri në këtë vit. Në postin e kryeministrit, ai është pasardhës i Leo Varadkarit.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Idetë që vendet evropiane, të cilat synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian, gradualisht të integrohen në disa politika të BE-së, por edhe në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një pjesë e madhe e autostradës në jugperëndim të Suedisë u shemb gjatë natës, duke lënduar tre persona, tha sot policia. Kjo...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...
  Vip23 Shtator 2023
  Modelja 25 vjeçe, ka sfiluar për markat “Fendi” dhe “Versace”, ku “ka fërkuar shpatullat” me Gigi Hadid. Leonardo DiCaprio është në lidhje...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën për shkak të një zjarri që ra në një fabrikë topash golfi në Tajvan, tre...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...
  Lajme23 Shtator 2023
  Dragan Milloviq, Illija Elezoviq dhe Zoran Kostiq janë tre serbët e dyshuar për krime lufte për të cilët Gjykata Themelore në Prishtinë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.