×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Micheal Martin bëhet kryeministër i Irlandës, në krye të koalicionit historik

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Politikani centrist Micheal Martin është bërë sot kryeminsitër i Irlandës në krye të një koalicioni mes dy partive të vjetra rivale, katër muaj pas zgjedhjeve.

  Marrëveshja e arritur sot bën që partia e Martin, Fianna Fail të qeverisë së bashku me partinë Fine Gael të kryeministrit në ikje Leo Varadkar, si dhe me partinë më të vogël Të Gjelbër.

  Fianna Fail dhe Fine Gael i kanë rrënjët në palët kundërshtare të luftës civile të Irlandës pas marrjes së pavarësisë nga Britania e Madhe, dhe nuk kishin qeverisur asnjëherë së bashku.

  “Unë besoj se politikat e luftës civile kanë marrë fund në vendin tonë,” tha Varadkhar. “Dy parti të mëdha po bëhen bashkë, me një tjetër parti të madhe, Të Gjelbrit, për t’i ofruar vendit atë çka ka nevojë, një qeveri të qëndrueshme për përmirësimin e vendit dhe botës”.

  Dhoma e ulët e parlamentit irlandez zgjodhi kryeministër Martin me një votë prej 93-63, tre abstenime. Martin u takua më pas me presidentin irlandez Michael D Higgins për të marrë miratimin e postit.

  Kryetarja e Sinn Fein, partisë më të madhe të zgjedhjeve të fundit, Mary Lou McDonald tha se partitë Fianna Fail e Fine Gael bashkëpunuan ne konspiracion për përjashtimin e zërave të më shumë se gjysmë milioni votuesve, duke e quajtur koalicionin një “martesë leverdie”.

  Sipas planit të aprovuar nga anëtarësia e partive, Martin bëhet kryeministër ose sic quhet në vend ‘taoiseach’, për të shërbyer deri në vitin 2022, kur dhe do i rikthejë postin Varadkar.

  Partia e majtë nacionaliste Sinn Fein u la jashtë qeverisë së re edhe pse në zgjedhjet e shkurtit morën numrin më të madh të votave. Megjithse u rendit e para Sinn Fein nuk arriti të mblidhte mbështetje për të formuar qeverinë.

  Dy partitë centriste kishin shmangur prej kohësh Sinn Fein prej lidhjeve të saj historike me Ushtrinë republikane Irlandeze që ka kryer një fushatë të dhunshme nacionalizmi anti-britanik në Irlandën e Veriut.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Gjykatësja federale e qarkut Aileen Cannon ka hedhur poshtë çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Donald Trump, raporton CNN. Në një vendim...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ministria e Drejtësisë i ka publikuar vendimet për emërimin e 100 noterëve të rinj të cilët janë përzgjedhur përmes dy proceseve, atij...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.