×
 • Sport
 • Sport

  Mesatarja e tifozëve nëpër stadiumet e klubeve të Superligës – futbolli në Shqipëri më i ndjekur se në Kosovë

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Me gjithë investimet e mëdha, futbolli në Kosovë gradualisht po vazhdon të marrë jehonën e duhur nga tifozët nëpër tribunat e stadiumeve, raporton FrontOnline.

  Ndonëse jo me kushte të mira infrastrukturore, stadiumet në Kosovë vazhdojnë të jenë të frekuentuara, derisa vërehet se nga vitet e kaluara, shifrat janë më të larta.

  Drejtuesit e klubeve të Superligës së Kosovës po vazhdojnë me investime të mëdha, sidomos me prurjet e futbollistëve jashtë vendit.

  Kjo padyshim se ka shtuar cilësinë e futbollit kosovar, i cili është bërë më atraktiv për t’u përcjellur ndeshje pas ndeshje në tribuna.

  Natyrisht, edhe gara për titull ka qenë e “nxehtë” në vitet e fundit, ku pothuajse deri në fund për epitetin e kampionit kanë garuar tre apo katër skuadra.

  FrontOnline nga burime të afërta me klubet elitare në Kosovë ka nxjerrë shifrat mesatare të tifozëve të skuadrave nëpër stadiume.

  Klubi më i madh në vend, Prishtina, e cila i zhvillon ndeshjet në stadiumin “Fadil Vokrri” del të jetë më e “pasura” me tifozë nëpër stadiume me një mesatare prej 1500 deri në 2000 për ndeshje.

  Ndërkaq, vlen të përmendet se gazeta e ka pasur të pamundur kontaktin me zyrtarët e klubeve si Ballkani dhe Malisheva.

  Prishtina “kampion”, Llapi i penalizuar për shkak të punimeve në “Zahir Pajaziti”

  Duke qenë se i zhvillon ndeshjet në një stadium modern si “Fadil Vokrri”, Prishtina e mban epitetin e skuadrës më të përcjellur këtë edicion nga tifozët në ndeshjet si vendas. FrontOnline merr vesh se në ndeshjet e Prishtinës në stadium varion një mesatare prej 1500 deri në 2000 tifozë.

  Në këtë aspekt, mirë qëndron edhe klubi nga Lipjani, Ulpiana, që ka një mesatare prej 600 deri në 800 tifozë për ndeshjet si vendas në stadiumin e rinovuar “Sami Kelmendi”.

  Klubet e mëdha gjilanase si Drita dhe Gjilani duke qenë se ende nuk kanë një stadium adekuat, mbledhin mjaftueshëm tifozë. Sipas burimeve të gazetës, Drita ka një mesatare tifozësh prej 540 për ndeshje, kurse Gjilani 500.

  Dukagjini që ndeshjet i zhvillon në “18 qershori” në Klinë, mbledh një mesatare prej 350 tifozësh për ndeshje, derisa Feronikeli ka një mesatare prej 500 sosh.

  Llapi që ndeshjet si vendas i ka zhvilluar në Mërdare për shkak të punimeve në “Zahir Pajaziti”, mbledh një mesatare prej 200 tifozësh këtë edicion, derisa në “Zahir Pajaziti” në edicionin e kaluar ka pasur një mesatare prej dy mijë tifozësh.

  Për fund, Drenica nga Skënderaj arrin të mbledh një mesatare prej 500 tifozësh në “Bajram Aliu” për ndeshjet e Superligës këtë edicion si vendas.

  Poashtu, vlen të përmendet fakti se klubet kosovare nuk kanë mundur të luajnë me kapacitete të plota të tifozëve këtë edicion, shkaku i rregullave anti-COVID.

  Mesatarja e tifozëve e skuadrave të Superligës nëpër stadiume:

  Ballkani –
  Gjilani – 500 tifozë
  Drita – 540 tifozë
  Drenica – 500 tifozë
  Llapi – 200 tifozë
  Prishtina – 1500-2000 tifozë
  Ulpiana – 600-800 tifozë
  Dukagjini – 350 tifozë
  Malisheva –
  Feronikeli – 500 tifozë.

  Dajaku: Nuk ka numër maksimal të tifozëve sepse gara është dëmtuar

  Futbollisti i mirënjohur kosovar, Taulant Dajaku e ka shtjelluar çështjen në fjalë duke thënë se kjo tregon nivelin e organizimit nëpër klubet kosovare.

  Ai thotë se klubet duhet të bëjnë organizime më të thella.

  “Mendoj se kjo është një temë delikate, por që tregon nivelin e organizimit te klubet sepse në fund të fundit loja luhet për gjithëpërfshirje të publikut dhe krijimin e asaj që quhet kulturë sportive, por fakti se numri ende s’është në kapacitetet maksimale atëherë duhet parë në këndvështrim tjetër”, ka thënë Dajaku për FrontOnline, duke vazhduar:

  “Klubet duhet të bëjnë organizime edhe më të thella që do të sjellin atë që duhet brendim dhe në këtë mënyrë ndërtohet një konkurrencë vlerash mes klubeve. Fakti që ende nuk ka kapacitete maksimale është sepse gara është e dëmtuar edhe në cilësi, por edhe në besueshmëri”.

  Ai tregon edhe një shembull si si një ndeshje futbolli në Kosovë mund të arrijë deri në 14 mijë tifozë.

  “Kur klubet të jenë të brenduara siç duhet, atëherë një ndeshje Prishtina – Drita që mund të luhet në mbrëmje nga ora 20:30, mund të mbledh deri në 14 mijë tifozë në stadium. Derisa kjo gjë të mos arrihet, atëherë nuk jemi në lartësinë e duhur”, përfundoi të enjten Taulant Dajaku, ish-futbollist i Prishtinës dhe Ferizajt.

  Futbolli në Shqipëri më i ndjekur se në Kosovë

  Tashmë janë publikuar edhe shifat e tifozëve të klubeve të Kategorisë Superiore nëpër stadiume këtë edicion.

  Klubi i madh kryeqytetas, Tirana arrin që ta ketë një mesatare prej shtatë mijë tifozësh si vendas.

  Vendin e dytë e zë Vllaznia e Shkodrës me 4330 tifozë, e ndjekur nga Partizani me 1200 tifozë.

  Mesatarja e tifozeve këtë edicion edicion deri me tani në Superiore:

  Tirana – 7000 tifozë
  Vllaznia – 4330 tifozë
  Partizani – 1200 tifozë
  Skenderbeu – 1170 tifozë
  Dinamo – 1050 tifozë
  Teuta – 800 tifozë
  Kukesi – 650 tifozë
  Egantia – 640 tifozë
  KF Laçi – 450 tifozë
  Kastrioti – 400 tifozë./FrontOnline/

   

   

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Sport19 Korrik 2024
  Manchester United ka nënshkruar me mbrojtësin francez, Leny Yoro nga Lille deri në vitin 2029 në një marrëveshje me vlerë 62 milionë...
  Sport19 Korrik 2024
  Kasper Schmeichel ka nënshkruar një kontratë njëvjeçare me kampionët e Premier Ligës skoceze, Celtic. 37-vjeçari i cili përfaqësoi Danimarkën në Euro 2024...
  Sport19 Korrik 2024
  Ka përfunduar raundi i parë kualifikues në tri garat evropiane, Ligën e Kampionëve, të Evropës dhe të Konferencës. E ekipet kosovare treguan...
  Të tjera
  Lajme19 Korrik 2024
  Anëtari i Komisionit për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes, Hisen Berisha thotë për “Front Online” se vrasja e policit serb, nga i...
  Opinione19 Korrik 2024
  Nga Janusz Bugajski: Kremlini i Putinit po shfaq gjithnjë e më shumë shenja frike për sa i përket luftës së tij kundër...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Vip19 Korrik 2024
  Duket se rrjeti nuk do të bjerë në qetësi deri sa Arbana Osmani ta konfirmojë vetë se në cilin televizion do ta...
  Lajme19 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme të Japonisë, ka thënë se zhvillimi ekonomik i Kosovës, është thelbësor, dhe sipas saj që nga shpallja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.