×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Merkel: Pandemia ka nevojë për përgjigje globale

  FrontOnline
  11 Korrik 2020

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pjesëmarrjen e vendit të saj në organe ndërkombëtare si Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  “Ne kemi shansin të mposhtim pandemitë aktuale dhe të ardhshme vetëm nëse mund të gjejmë përgjigje globale ndaj kërcënimeve globale”, tha ajo në mesazhin e saj javor.

  Kancelarja gjithashtu theksoi se pikërisht për këtë arsye Gjermania merr pjesë në programet e organizatave globale si OBSH, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Banka Botërore, raporton ATSh.

  Mesazhi vjen pasi SHBA njoftoi zyrtarisht sekretarin e përgjithshëm të OKB se do të tërhiqej nga OBSH.

  Merkel theksoi se Gjermania po ndihmonte në shumë mënyra në fushat e shëndetësisë dhe kërkimit, me qëllim që eventualisht të arrihej një shpërndarje globale dhe e barabartë e vaksinave dhe ilaçeve.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.