×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Merkel merr një vendim të ri për luftimin e coronavirusit

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Kancelarja Angela Merkel ka marrë një vendim të ri për parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjermani.

  Gjermania do të mbajë në fuqi rregullat e saj të distancës sociale dhe do të zgjasë ndalimin e ngjarjeve të mëdha deri në fund të tetorit për të frenuar një valë të dytë të mundshme të infeksioneve koronavirus, tha Kancelarja Angela Merkel, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

  Ajo po fliste pas një takimi në Berlin me kryeministrat e 16 shteteve të Gjermanisë. Merkel ftoi kujdes pasi vendi u zhvendos drejt lehtësimit të mëtejshëm të kufizimeve të koronavirusit.

  Rregullat e distancës fizike do të qëndrojnë në të gjithë Gjermaninë dhe ngjarje të mëdha – kur gjurmimi i kontaktit dhe distanca nuk janë të mundshme – do të qëndrojnë të ndaluara deri në fund të tetorit, tha kancelarja.

  Merkel shtoi se numrat e infeksionit janë stabilizuar në nivele të ulëta, transmeton lajmi.net.

  “Jam vërtet e kënaqur që shkalla e infeksioneve është në nivelin e vazhdueshëm dhe them përsëri, ne po i shikojmë gjërat nga afër. Ne jemi shumë larg një rritje eksponenciale. Ne jemi vazhdimisht rreth faktorit R (faktori i riprodhimit) 1. Ndonjëherë pak më lart, ndonjëherë pak më poshtë, ”tha ajo.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dy persona kanë mbetur të lënduar pas një aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Maxhunaj. Këtë për Front Online e ka...
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.