Bota/Rajoni

Merkel merr një vendim të ri për luftimin e coronavirusit

Merkel merr një vendim të ri për luftimin e coronavirusit
13:28 | 18 Qershor 2020

Kancelarja Angela Merkel ka marrë një vendim të ri për parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjermani.

Gjermania do të mbajë në fuqi rregullat e saj të distancës sociale dhe do të zgjasë ndalimin e ngjarjeve të mëdha deri në fund të tetorit për të frenuar një valë të dytë të mundshme të infeksioneve koronavirus, tha Kancelarja Angela Merkel, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Ajo po fliste pas një takimi në Berlin me kryeministrat e 16 shteteve të Gjermanisë. Merkel ftoi kujdes pasi vendi u zhvendos drejt lehtësimit të mëtejshëm të kufizimeve të koronavirusit.

Rregullat e distancës fizike do të qëndrojnë në të gjithë Gjermaninë dhe ngjarje të mëdha – kur gjurmimi i kontaktit dhe distanca nuk janë të mundshme – do të qëndrojnë të ndaluara deri në fund të tetorit, tha kancelarja.

Merkel shtoi se numrat e infeksionit janë stabilizuar në nivele të ulëta, transmeton lajmi.net.

“Jam vërtet e kënaqur që shkalla e infeksioneve është në nivelin e vazhdueshëm dhe them përsëri, ne po i shikojmë gjërat nga afër. Ne jemi shumë larg një rritje eksponenciale. Ne jemi vazhdimisht rreth faktorit R (faktori i riprodhimit) 1. Ndonjëherë pak më lart, ndonjëherë pak më poshtë, ”tha ajo.

Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete

Të tjera