Auto

Mercedes-AMG C63 S i ri me Plug-In Hybrid dhe 680 kuaj fuqi

Mercedes-AMG C63 S i ri me Plug-In Hybrid dhe 680 kuaj fuqi
11:12 | 22 Shtator 2022

Ajo që u njoftua ka ndodhur sot. U prezantua Mercedes-AMG C63 SE Performance i ri (në versionet limuzinë dhe stacion vagon), i cili ka gjithsej 680 kf nga motori i tij me benzinë ​​2.0 litra me asistencë elektrike. Pra, këtu kemi një Hybrid Plug-in me katër cilindra me lëvizje me katër rrota.

 

Motori me benzinë ​​është M139L me katër cilindra 2.0 litërsh i AMG-së me 476 kuaj fuqi (që e bën atë motorin serik me katër cilindra më të fuqishëm në botë), ndërsa motori elektrik ka 150 kW/204 kf.

Këtu duhet përmendur edhe bateria 6.1 kWh, si dhe diferenciali me rrëshqitje të kufizuar e kontrolluar elektronikisht.

Makina mund të drejtohet vetëm me energji elektrike, me shpejtësi deri në 125 km/h dhe në këtë modalitet elektrike mund të përshkojë deri në 13 km.

Në përgjithësi, 680 kf dhe 1020 Nm të kombinuara e bëjnë C63 të ri më të fuqishëm se BMW M3 Competition, por edhe më të fuqishëm se sedanët sportivë në klasën e mësipërme, siç është BMW M5 Competition.

Mercedes-AMG C63 S përshpejton në 100 km/h për 3.4 sekonda, dhe shpejtësia maksimale prej 250 km/h mund të rritet opsionalisht në 280 km/h.

Ekzistojnë gjithashtu frena karboni-qeramike, amortizues adaptues, rrota 19 ose 20 inç, grafika specifike për AMG në grupin e instrumenteve dixhitale dhe ekranin ballor.

Pavarësisht, modeli i ri është më i shpejtë, më i paster (156 g/km kundrejt 196 g/km) dhe përdor më pak karburant se paraardhësi i tij.

Mercedes nuk ka njoftuar informacion mbi çmimin për C63 S të ri./FrontOnline/

Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company

Të tjera