Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mendonin se shëronte nga Coronavirusi, Policia bllokon vizitat në liqenin rozë

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Është një prej liqeneve më të bukur në botë, me një ngjyrë rozë të mrekullueshme. Liqeni Kobeytuz në Kazakistan merr pamjen e rrallë falë disa algave që rriten në baltën poshtë tij. Por edhe pse është një prej vendeve më të vizituara nga turistët vendas dhe të huaj, autoritetet në Kazakistan janë detyruar të bllokojnë hyrjet.

  Lajmet e para mbi efektet kuruese të kripës së ujit të liqenit, që ndodhet në lindje të kryeqytetit të Kazakistanit Nur Sultan, nisën të qarkullonin në qershor dhe në korrik, njerëzit u dyndën masivisht për të shpëtuar nga pandemia. Disa madje merrnin baltën duke e shitur me shishe online, si ilaçi kundër Covid-19.

  Sipas autoriteteve, liqeni ka pësuar dëme të shumta për shkak se sistemi ekologjik atje është tepër i brishtë. Do të duhen, thonë ata, 10 deri në 15 vite që gjërat të rikuperohen./A2CNN

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.