×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Medvedev: Jemi gati për një konflikt me NATO-n

  FrontOnline
  27 Shtator 2023

  Konfliktet e fundit me Ukrainën lënë pak zgjidhje, por konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n, tha zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev.

  “Duket se Rusisë po i lihen gjithnjë e më pak opsione, përveç një konflikti të drejtpërdrejtë me Aleancën e Atlantikut të Veriut në terren, i cili është kthyer në një bllok haptazi fashist të ngjashëm me boshtin e Hitlerit, edhe pse në përmasa më të mëdha. Jemi gati edhe pse rezultati do të arrihet me humbje shumë më të mëdha për njerëzimin se 1945”, ka shkruar ai në kanalin Telegram.

  Ai iu referua skandalit të fundit për shkak të vizitës së veteranit nazist ukrainas dhe të divizionit SS Yaroslav Hunka në Parlamentin kanadez, si dhe dërgimit të tankeve Abrams nga arsenali i NATO-s në Ukrainë dhe premtimit për dërgesa të raketave me rreze të gjatë.

  Kujtojmë se për nder të vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky më 22 shtator, në seancën e Parlamentit të Kanadasë, ndër të tjera, ishte i pranishëm edhe 98-vjeçari Jaroslav Hunka, të cilin Kryetari i Dhomës së Ulët të Parlamenti u prezantua me duartrokitje si “luftëtar për pavarësinë e Ukrainës nga rusët gjatë Luftës së Dytë Botërore”, shkruan “Sputnik”, transmeton FrontOnline.

  Doli se Hunka ishte një ish-anëtar i divizionit vullnetar “Galicia” të trupave SS, i cili përfshinte nacionalistë ukrainas dhe i cili jo vetëm që luftoi kundër Ushtrisë së Kuqe, por ishte i njohur edhe për mizoritë kundër hebrenjve, polakëve, bjellorusëve dhe sllovakëve.

  Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se as ai dhe as delegacioni i Zelenskit nuk ishin në dijeni për ftesën në parlamentin e vendit dhe planet për t’i bërë homazhe ushtarit ukrainas SS, i cili u gjet nga Kryetari i Dhomës së Komunave, Anthony Rota.

  Trudeau tha se kjo është propagandë ruse./FrontOnline/

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Një episod tensionues është shfaqur në edicionin e fundit të Big Brother VIP Kosova, ku afërsia në mes të Santiana Malokut dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.