Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Medvedev bën thirrje për rritje të prodhimit të armëve, “Rusia është në luftë më NATO-n”

  FrontOnline
  25 Mars 2023

  Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të vendit, Dmitry Medvedev, bëri thirrje për rritjen e prodhimit të armëve. Në fakt, për të mbështetur qëndrimin e tij, ai lexoi një telegram nga Joseph Stalin.

  Madje, ish-presidenti i Rusisë ka bërë publike edhe foton përkatëse, duke u kujtuar të pranishmëve fjalët e Stalinit: “Nëse brenda pak ditësh vërtetohet se keni shkelur detyrën ndaj atdheut, do t’ju dënoj si kriminelë.

  “Është e papranueshme që trupat tona të vuajnë në front për shkak të mungesës së tankeve, ndërsa ju këtu jeni dembel”, shkruante ndër të tjera Stalini në ultimatumin e vitit 1941 që u dërgoi krerëve të industrisë ushtarake, duke kërkuar më shumë municion për tanket sovjetike.

  “Shokë, dua që ju të mbani mend fjalët e komandantit të përgjithshëm,” u tha Medvedev udhëheqësve të industrisë ruse të mbrojtjes.

  Një bashkëpunëtor i ngushtë i Vladimir Putin, Dmitry Medvedev është një nga mbështetësit më të vendosur të pushtimit rus të Ukrainës. Pas publikimit të videos me referencë për Stalinin, Medvedev ndau edhe pjesë të një interviste që ai u dha gazetarëve rusë, në të cilën ai pretendonte, ndër të tjera, se Rusia është në luftë me NATO- n./FrontOnline/

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.