×
 • Lajme
 • Lajme

  Mediat serbe sulmojnë ashpër Vuçiqin: Ai është fajtori kryesor për tensionet në veri të Kosovës

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të armatosur është shtuar. Por sipas mediave serbe, si Kurti ashtu dhe Vuçiç po shfrytëzojnë situatën për të bllokuar dialogun.

  Por sipas “Nova.rs”, faktor kryesor mbetet Vuçiç. Sipas saj, bojkotimi i zgjedhjeve në veri nga Lista Serbe ka bërë që të krijohet kjo situatë.

  “Vuçiç përjetoi një tjetër dështim nga i cili dëmin më të madh e pësojnë banorët e katër komunave në veri të Kosovës. Fillimisht i inkurajoi serbët që të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës, pastaj të bojkotojnë zgjedhjet, për pasojë nuk ka më kryetarë serbë dhe në fund për shkak të kundërmitingut boshatisi veriun e Kosovës dhe tani jemi në prag të konfliktit”, shkruan media serbe, transmeton FrontOnline.

  Sipas saj, tensionet mes serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë kanë qenë intensive vitin e fundit, me zbutje të herëpashershme gjatë negociatave mes dy palëve në Bruksel.

  “Është një klishe e vjetër që duhen dy për ta luftuar, ashtu si tangoja, por këtë herë është e vërtetë e pashmangshme. Kurti nga njëra anë nuk dëshiron t’i qetësojë marrëdhëniet, ndërsa nga ana tjetër Vuçiç i ka bërë keq komunitetit serb me kundër tubimin e tij”, shkruan Nova.

  Sipas saj, Vuçiç i mori militantët e tij në veri të Kosovës dhe i dërgoi në tubimin që mbajti të premten, duke i lënë hapësirë Kurtit që të dërgojë emrat e zgjedhur në votime.

  Ndërkohë, ish-ministri për Kosovën në qeverinë serbe, Goran Bogdanoviç, thotë për Nova.rs se fajtori kryesor për situatën aktuale në Kosovë është pa mëdyshje Lista Srpska.

  “Natyrisht që qeveria në Beograd është përgjegjëse për situatën aktuale, por përgjegjësinë më të madhe e kanë përfaqësuesit e Listës Serbe. Ata janë ata që përfaqësojnë popullin serb këtu, ose kështu thonë ata. Dhe se si e përfaqësojnë popullin tonë shihet më së miri në 10 vitet e fundit dhe me të gjitha lëvizjet që kanë bërë në dëm të qytetarëve. Inkursioni i fundit i njësive speciale të policisë së Kosovës në vetëqeverisjet lokale në veri të Kosovës është dëshmi se nuk ka paramendim dhe përgjegjësi për lëvizjet”, tha Bogdanoviç për Nova.

  Sipas medias serbe, nga një distancë e caktuar, vërehet se vendimi për bojkotimin e zgjedhjeve lokale në veri të Kosovës pashmangshëm bëri që shqiptarët të jenë kryetarë të katër komunave me shumicë serbe.

  “Rezultati logjik ishte se serbët humbën ndaj atyre pak shqiptarëve për shkak se morën pjesë në zgjedhje, gjë që krijoi rrugë të lirë. Ajo që ishte e vështirë ishte qëndrimi i serbëve se nuk do të lejonin që shqiptarët të hyjnë në institucionet serbe, ku valonte flamuri serb. Albin Kurti ka shfrytëzuar situatën e tensionuar, ndonëse një krizë e re në veri mund të parandalohej”, shkruajnë mediat serbe./FrontOnline/

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Të tjera
  Sport03 Tetor 2023
  Ballkani është duke u bërë gati për sfidën ndaj Dinamo Zagrebit, e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Therandasit...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ishte i ftuar sot nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë në ceremoninë e shënimit të Ditës Kombëtare...
  Lajme03 Tetor 2023
  Media boshnjake “Istraga” raporton se lideri i grupit terrorist, Milan Radoiçiq, ka qenë në Bosnje dhe Hercegovinë, në qershor. Siç raporton kjo...
  Lajme03 Tetor 2023
  Deputeti i AAK-së njëherit kryetari i Komisionit parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, Bekë Berisha ka thënë se për suksesin kundër...
  Sport03 Tetor 2023
  Me fillim orej orës 21:00 luhet edhe gjashtl ndeshje në kuadër të Ligës së Kampionëve. Manchester United luajnë me Galatasaray në kuadër...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, konsideron se operacioni i grupit të armatosur në Banjskë ishte i mbështetur nga Serbia. Sipas tij, synimi i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.