×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Media britanike nxjerr pamjet e tmerrshme, restoranti në Shqipëri shet mish ariu për klientët (FOTO)

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Media britanike “The Independent” pretendon se ka kryer një investigim, i cili zbulon tregtinë e kafshëve të egra në Shqipëri.

  Sipas prestigjiozes britanike, një restorant në Shqipëri ofron darka me mish ariu dhe se tregtia e paligjshme ka bërë që situata në vend të dalë jashtë kontrollit.

  Studiuesit thanë që ishte hera e parë që kishin parë mish ariu të gatuar në Europë dhe ekspertët paralajmëruan se kasapi i kafshëve mund të çojë në shpërthim të sëmundjeve infektive, siç është koronavirusi.

  Arinjtë, majmunët dhe zogjtë grabitqarë janë ndër kafshët e gjalla që shiten në vendet e njohura të tregut online në Shqipëri, zbuloi investigimi, duke ngritur frikë për mbijetesën e disa specieve në vend.

  Organizata për mbrojtjen e kafshëve “Four Paws”, zbuloi se dy nga faqet kryesore online në Shqipëri po publikonin dhjetëra reklama duke shitur arinj dhe specie të tjera që mbrohen me ligj.

  Është një biznes fitimprurës: një majmun i vogël u ofrua për 750 € dhe një buf hambari, një këlysh ariu, dhe një ujk për 500 € secili.

  Blerësit janë kryesisht pronarë restorantesh dhe hotelesh, të cilët i mbajnë kafshët për të tërhequr turistë, ose individë që duan kafshët si kafshë shtëpiake dhe simbole statusi, thanë punëtorët e organizatës.

  Por, gjuetia e specieve të mbrojtura, mbajtja e tyre në robëri dhe shitja e tyre është e ndaluar në Shqipëri, pas një rënie të madhe të kafshëve të egra autoktone në vend. Sipas ligjit shkelësit mund të burgosen por zbatimi i këtij ligji është i dobët.

  Shqiponjat, simboli kombëtar i Shqipërisë, janë veçanërisht të njohura për blerësit dhe shpesh gjenden si trofe në vendet publike.

  Sipas hulumtuesve, majmunët dhe zogjtë shpesh mbahen në bare dhe restorante në Shqipëri si një atraksion turistik, ndërsa dhelprat shiten për gëzofin e tyre.

  Në një restorant në  Drilon të Shqipërisë është gjetur gjithashtu reklamimi i mishit të ariut në menunë e tij në Facebook. Në menu shkruhet “mish ariu” në shqip dhe shpqërohej me shpjegimin “sipas sezonit”.

  Van Genne tha: “Four Paws ka qenë aktive në Shqipëri që nga 2015, por ne kurrë nuk kemi parë më parë mizori të tilla. Deri më tani jemi përqendruar kryesisht në restorante që mbajnë arinjtë në kafaze të vegjël për argëtim të mysafirëve”.

  “Ky zbulim i çuditshëm i ri është një tregues i mëtejshëm se tregtia tregtare e kafshëve të egra në Shqipëri është jashtë kontrollit”.

  Ajo paralajmëroi se nëse qeveria nuk do të ndërhynte shpejt, “disa kafshë të egra vendase do të zhduken”.

  30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme, me çmime me të…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Gjykatësja federale e qarkut Aileen Cannon ka hedhur poshtë çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Donald Trump, raporton CNN. Në një vendim...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ministria e Drejtësisë i ka publikuar vendimet për emërimin e 100 noterëve të rinj të cilët janë përzgjedhur përmes dy proceseve, atij...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.