[wp-story]

Bota/Rajoni

Më shumë se 500 persona të lënduar si pasojë e tërmetit në Turqi

Më shumë se 500 persona të lënduar si pasojë e tërmetit në Turqi
21:35 | 30 Tetor 2020

Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit në Turqi, Murat Kurum, tha se tanimë 522 njerëz u lënduan si pasojë e tërmetit që ndodhi të premten.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, Kurum deklaroi se janë regjistruar edhe 114 lëkundje të tjera derisa operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë në 17 ndërtesa; katër prej tyre janë shembull plotësisht.

“Ne kemi operativë kërkimi dhe shpëtimi në secilën ndërtesë”, u shpreh ai.

Të paktën 14 persona ndërruan jetë pas këtij tërmeti i cili preku Turqinë dhe Greqinë të premtën. Të paktën 12 viktima u shënuan vetëm në Turqi.

 

 

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera