×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Më shumë se 5.15 milionë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në botë

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Pesë milionë e 156.563 njerëz vdiqën nga koronavirusi në botë, dhe 257 milionë e 514.640 u infektuan, raportoi sot agjencia e re e bilancit, Agence France-Presse.

  Numri i të infektuarve zyrtarisht nuk pasqyron numrin real, pasi shumë vende testojnë vetëm pacientë që kanë nevojë për trajtim spitalor. Shtetet e Bashkuara u goditën më rëndë me 772,344 vdekje dhe 47,888,192 të infektuar.

  Pasohet nga Brazili me 612,782 vdekje dhe 22,019,870 raste të infektimit, India me 466,147 vdekje (34,526,480 të infektuar), Meksika me 292,524 vdekje (3,864,278 të infektuar) dhe Rusia me 266,954 vdekje (266,954).

  Ndër vendet më të goditura, Peruja ka më shumë vdekje për sa i përket popullsisë, 609 për 100,000 banorë. Pasohet nga Bullgaria (392), Bosnja (375), Mali i Zi (359), Maqedonia e Veriut (358), Hungaria (343) dhe Republika Çeke (301).

  Amerika Latine dhe Karaibet kanë 1,535,307 vdekje (46476913 infektuar), Evropa 1,490,339 vdekje (81407469 infektuar), Azi 890,793 vdekje (56,864,674 infektuar), Shtetet e Bashkuara dhe Kanada 801,851 vdekjeve (49655914 infektuar), Afrika 221,685 vdekje (8588102 infektuar), Mesme Lindja 213,376 vdekje dhe Oqeani 3,212 vdekje (296,415 të infektuar).

  France Press bën një bilanc ditor bazuar në të dhënat shtetërore nga vendet në mbarë botën dhe informacione nga Organizata Botërore e Shëndetësisë./FrontOnline/

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.