Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Me 84 vota miratohet Buxheti 2021 i Shqipërisë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar me shumicë votash projekligjin për “Buxhetin e viti 2021”. 84 deputetë kanë votuar pro buxhetit të ri, 9 kundër dhe 4 abstenim. Më herët, Buxheti është miratuar nen për nen dhe në tërësi të tij nga Komisioni i Ekonomisë dhe Financave, kurse sot ai u kaloi për shqyrtim deputetëve.

  Ministria e Shëndetësisë do të ketë buxhetin më të lartë vjetor për vitin që vjen, kjo për shkak të nevojës për përballimin e pandemisë dhe ndryshimeve që u bënë së fundmi. Qeveria njoftoi në fundjavë një shtesë prej 1.2 miliard lekësh të reja për këtë ministri, me qëllim rimbursimin e barnave për Covid-19, për të gjithë qytetarët që kurohen në kushte shtëpie.

  Ishte socialisti Anastas Angjeli ai që lajmëroi këtë shtesë në buxhetin për vitin 2021, propozim i cili mori votat e nevojshme dhe u mirëprit në Komisionin e Ekonomisë. Ndërkohë, një pjesë të parave nga buxheti do të shkojnë dhe për naftëtarët e Ballshit, të cilët javën që lamë pas arritën një marrëveshje për mbështetje financiare me kryeministrin Rama.

  Ata do të përfitojnë për 12 muaj një pagë mbështetëse prej 40 mijë lekësh të reja neto, si dhe 4 paga nga pagat e prapambetura, ndërsa qeveria do të paguajë të gjitha sigurimet shëndetësore dhe gjithashtu angazhohet për gjetjen e një investitori serioz për të rivënë në punë Rafinerinë.Vlera totale e këtij fondi për naftëtarët arrin në 560 milionë lekë.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një 22-vjeçar shqiptar është arrestuar në Londër, pasi përndiqte një vajzë 11 vjeçe, të cilën e kishte parë në një park. Sipas...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një grup i të burgosurve në burgun maqedonas “Idrizovë” kanë tentuar të arratisen përmes një tuneli të hapur. Sipas raporteve, një grup...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriquar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Rruga...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Klinikës së Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i është shtuar edhe Fertilizimi i Asistuar Mjekësor. Me këtë rast, presidentja Vjosa...
  Vip22 Mars 2023
  Mbrëmjen e kaluar, Olta dhe Kiara, kanë shkuar në nominim kokë me kokë, dhe njëra prej tyre largohet të shtunën. Largimin nëse...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriquar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Rruga...
  Lajme22 Mars 2023
  Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka uruar beismtarët e fesë islame me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Ai ka bërë...
  Vip22 Mars 2023
  Një sfidë e fortë ka vënë përballë Kiara Titon dhe Olta Gixharin, të cilat kanë dalë në nominimin kokë më kokë në...
  Lajme22 Mars 2023
  Qeveria ka miratuar disa sanksione të reja ndaj grupit paramilitar rus, “Wagner”. Kryeministri Albin Kurti tha se vendosën për këto masa kufizuese...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.