Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbreti Charles III arrin në Gjermani, vizita e tij e parë jashtë vendit si monark

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Mbreti Charles III i Britanisë ka mbërritur në Gjermani, duke bërë udhëtimin e tij të parë jashtë vendit si monark.

  Mbreti kishte planifikuar të vizitonte fillimisht Francën, por u anulua për shkak të protestave të vazhdueshme dhe të përhapura kundër reformave të pensioneve të presidentit Emmanuel Macron.

  Charles dhe gruaja e tij, Mbretëresha Camilla, do të priten nga presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, në Portën e Brandenburgut të Berlinit, e ndjekur nga një darkë shtetërore në mbrëmje në Pallatin Bellevue.

  Dy krerët e shteteve pritet të diskutojnë qëndrueshmërinë dhe kalimin në energjinë e rinovueshme.

  Nesër, çifti mbretëror do të takohet me kancelarin Olaf Scholz dhe kryebashkiakun e Berlinit Franziska Giffey. Charles do të mbajë gjithashtu një fjalim në parlamentin gjerman, Bundestag, duke e bërë atë monarkun e parë britanik që e bën këtë.

  Dyshja më pas do të udhëtojnë në Hamburg përpara se të kthehen në Mbretërinë e tyre, shkruan DW, përcjell Klankosova.tv.

  Vizita synon gjithashtu të përmirësojë marrëdhëniet me vendet e Bashkimit Evropian, pas viteve të tensionit mbi negociatat para dhe pas Brexit.

  Të dyja vendet kanë qenë së fundmi duke koordinuar nga afër reagimet e tyre ndaj luftës ruse kundër Ukrainës.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Lista Serbe doli në konferencë për media pasi Albin Kurti publikoi listën e serbëve të cilët i cilësoi si kriminelë dhe organizatorë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Me pjesëmarrjen e më se 30 studentëve dhe gazetarëve të rinj, gjatë tri ditëve në Prishtinë është mbajtur moduli i parë i...
  Lajme02 Qershor 2023
  Instituti GAP ka publikuar statistikat të cilat thonë se numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Lajme02 Qershor 2023
  Zëvendës-kryeministrja e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla gjatë fjalimit të saj në seancën e Kuvendit ku po diskutohet për gjendjen në veri,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Elbert Krasniqi, në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se dy kryetarët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.