[wp-story]

Bota/Rajoni

Mbretëria e Bashkuar aprovon vaksinën nga Pfizer / BioNTech Covid për shpërndarje javën e ardhshme

Mbretëria e Bashkuar aprovon vaksinën nga Pfizer / BioNTech Covid për shpërndarje javën e ardhshme
11:16 | 02 Dhjetor 2020

Momenti historik lejon imunizimin masiv, me 800,000 doza që pritet të jenë në dispozicion javën e ardhshme Britania e Madhe është bërë vendi i parë perëndimor që licencon një vaksinë kundër Covid, duke hapur rrugën për imunizimin masiv me vaksinën Pfizer / BioNTech që të fillojë javën e ardhshme për ata që janë më në rrezik.

Vaksina është autorizuar për përdorim urgjent nga Autoriteti Rregullativ i Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA), përpara vendimeve nga SH.B.A. dhe Evropa.

MHRA iu dha fuqia për të aprovuar vaksinën nga qeveria sipas rregullave të veçanta para 1 Janarit, kur ajo do të bëhet plotësisht përgjegjëse për autorizimin e ilaçeve në MB pas Brexit.

Dozat e para të vaksinës do të mbërrijnë në ditët në vijim, tha kompania.

Mbretëria e Bashkuar ka blerë 40 milion doza të vaksinës, e cila është provuar të ketë efikasitet 95% në provat e saj përfundimtare.

Sekretari i shëndetësisë, Matt Hancock, tha se dozat e para do të lëshohen për njerëzit më të rrezikuar. Mbretëria e Bashkuar do të ketë 800,000 doza në dispozicion javën e ardhshme, tha ai. “Ky është një lajm fantastik. MHRA, rregullatori ashpër i pavarur, ka autorizuar klinikisht vaksinën për shpërndarje. NHS është gati për ta bërë atë të ndodhë, ”tha ai për Sky News.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera